[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد بازسازی زیبایی در کودک مبتلا به پوسیدگی زودرس دندان
دنیا علی نژاد ، نرجس امرالهی
، narges1amr@yahoo.com
چکیده:   (238 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از بزرگترین چالش ها در دندانپزشکی کودکان بازسازی زیبایی دهان در کودکانی است که به دلیل پوسیدگی زودرس دوران کودکی یا ترومای شدید دندان های خود را از دست داده اند. در این گزارش ساخت یک پلاک ثابت قدامی در یک کودک مبتلا به پوسیدگی زودرس گزارش می شود.
گزارش مورد: در این مطالعه پسر بچه 4 ساله مراجعه کننده به کلینیک دندانپزشکی در اصفهان، با شکایت اصلی ظاهر نازیبا و ناتوانی در جویدن با دندان­های قدامی به علت پوسیدگی مورد بررسی قرار گرفت. پس از معاینات کلینیکی و رادیوگرافیک دندان های خلفی، درمان پالپ شده و روکش استیل زنگ نزن قرار داده شد و دندانهای قدامی کشیده شدند. پس از 6 هفته بهبودی کامل زخم محل کشیدن، بندهای با سایز مناسب بر روی مولر های شیری دوم ماگزیلا منطبق شده و از فک بالا قالب گرفته شد. پس از ساخته شدن اپلاینس و قبل از سمان کردن، پلاک از جهت اکلوژن و زیبایی در دهان بررسی و با کمک سمان گلاس آیونومر (Fuji I.GC corporation) در دهان ثابت شد. کودک 24 ساعت بعد و سپس یک ماه بعد فراخوانده شد و تا سن 7 سالگی تحت پیگیری منظم بود.
نتیجه گیری: براساس نتایج این مورد گزارش شده، ایجاد فضانگهدار ثابت قدامی در کودک نه تنها زخم و ناراحتی در دهان کودک ایجاد نکرده، بلکه توانایی تکلم و زیبایی را نیز در کودک ارتقا می بخشد.
واژه‌های کلیدی: کودک، زیبایی، دندان، فضانگهدار.
     
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: دندانپزشکی، اطفال
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3903