[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نمایه تن سنجی و کونیسیتی در دانشجویان مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی با افراد سالم
آتنا رمضانی ، سیده محبوبه حسینی ، مشرفه چالشگر کردآسیابی
، Ramezaniatena@yahoo.com
چکیده:   (339 مشاهده)
سابقه وهدف: ترکیب بدنی و چربی بدن در افراد دارای سندروم پیش از قاعدگی در بروز و یا پیشگیری از بیماری های مزمن مهم می باشد. این مطالعه به منظور مقایسه شاخص های تن سنجی و کونیسیتی در افراد مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی با افراد سالم انجام شد.
مواد و روش ­ها: این مطالعه مقطعی بر روی 92 دانشجوی دختر ساکن خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی مازندران دارای سن بالای 18 سال، در دو گروه با سندروم پیش از قاعدگی و سالم انجام گرفت. شاخص های تن سنجی و کونیسیتی در دو گروه اندازه گیری و مقایسه شد.
یافته ­ها: در این تحقیق 46 نفر (54/8%) در گروه مبتلا به PMS با میانگین سنی 1/51±22/02 سال و 38 نفر (45/2%) در گروه سالم با میانگین سنی 2/32±21/34 قرارگرفتند که آزمون آماری اختلاف معنی داری را بین دو گروه نشان نداد (0/08p=). در گروه PMS نسبت به گروه سالم، بطور معنی داری در بستگان انها این اختلال دیده شده است(0/0001p=) و الرژی ها و شاخص های تن سنجی در دانشجویان مبتلا به سندروم قاعدگی بطور معنی داری بیشتر از افراد سالم گزارش شد (به ترتیب، 0/003p=، 0/007p=، 0/0001p=، 0/02p=، 0/01p=، 0/001p=) ولی دو گروه از نظر کونیسیتی تفاوت آماری معنی داری نداشتند.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که افراد با گروه سندروم قبل از قاعدگی نسبت به افراد سالم، شاخص های انتروپومتری بالاتری دارند. اما از نظر شاخص کونیسیتی تفاوتی ندارند.


واژه‌های کلیدی: سندروم پیش از قاعدگی، دانشجویان، کونیسیتی، ترکیب بدن
     
نوع مطالعه: مقطعی | موضوع مقاله: تغذیه
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3903