[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 21 - ::
جلد 21 - صفحات 6-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نمایه تن سنجی و کونیسیتی در دانشجویان مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی با افراد سالم
آتنا رمضانی ، سیده محبوبه حسینی ، مشرفه چالشگر کردآسیابی
، Ramezaniatena@yahoo.com
چکیده:   (130 مشاهده)
سابقه وهدف: ترکیب بدنی و چربی بدن در افراد دارای سندروم پیش از قاعدگی در بروز و یا پیشگیری از بیماری های مزمن مهم می باشد. این مطالعه به منظور مقایسه شاخص های تن سنجی و کونیسیتی در افراد مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی با افراد سالم انجام شد.
مواد و روش ­ها: این مطالعه مقطعی بر روی 92 دانشجوی دختر ساکن خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی مازندران دارای سن بالای 18 سال، در دو گروه با سندروم پیش از قاعدگی و سالم انجام گرفت. شاخص های تن سنجی و کونیسیتی در دو گروه اندازه گیری و مقایسه شد.
یافته ­ها: در این تحقیق 46 نفر (54/8%) در گروه مبتلا به PMS با میانگین سنی 1/51±22/02 سال و 38 نفر (45/2%) در گروه سالم با میانگین سنی 2/32±21/34 قرارگرفتند که آزمون آماری اختلاف معنی داری را بین دو گروه نشان نداد (0/08p=). در گروه PMS نسبت به گروه سالم، بطور معنی داری در بستگان انها این اختلال دیده شده است(0/0001p=) و الرژی ها و شاخص های تن سنجی در دانشجویان مبتلا به سندروم قاعدگی بطور معنی داری بیشتر از افراد سالم گزارش شد (به ترتیب، 0/003p=، 0/007p=، 0/0001p=، 0/02p=، 0/01p=، 0/001p=) ولی دو گروه از نظر کونیسیتی تفاوت آماری معنی داری نداشتند.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که افراد با گروه سندروم قبل از قاعدگی نسبت به افراد سالم، شاخص های انتروپومتری بالاتری دارند. اما از نظر شاخص کونیسیتی تفاوتی ندارند.


واژه‌های کلیدی: سندروم پیش از قاعدگی، دانشجویان، کونیسیتی، ترکیب بدن
     
نوع مطالعه: مقطعی | موضوع مقاله: تغذیه
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ramezani A, Hoseini S, Chaleshgar Kordasiabi M. Comparison of anthropometric and conisity indexes between two groups with PMS syndrome and healthy students. JBUMS. 2019; 21 :6-0
URL: http://jbums.org/article-1-7932-fa.html

رمضانی آتنا، حسینی سیده محبوبه، چالشگر کردآسیابی مشرفه. مقایسه نمایه تن سنجی و کونیسیتی در دانشجویان مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی با افراد سالم . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1398; 21 () :6-0

URL: http://jbums.org/article-1-7932-fa.htmlجلد 21 - برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3858