[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع پلی مورفیسم ژنی GSTM1,GSTT1 و GSTP1 و ارتباط آن با معیارهای کلینیکی در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (MS) در شهر تهران
مهدی علی عمرانی ، محمد علی صحرائیان ، محمد رضا خوشاید ، طناز دانش ستا ، محمد شریف زاده ، محمد حسین قهرمانی
دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، mehdi.aliomrani@gmail.com
چکیده:   (330 مشاهده)
سابقه وهدف: مالتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis)، التهاب مزمن دستگاه اعصاب مرکزی، با ضایعات دمیلینه (Demyelinated) در مغز- نخاع می باشد. پلی مورفیسم های ژنی مربوط به آنزیمهای گلوتاتیون-اس-ترانسفراز دخیل در دفاع آنتی اکسیدانی در بیماران مبتلا در ایران مورد بررسی قرار نگرفته، لذا در این مطالعه از آنجائیکه تاکنون شیوع پلی مورفیسم ژنیGlutathione S-transferase M1, P1 & T1 و ارتباط آن با معیارهای کلینیکی بیماران مبتلا به MS بررسی گردید.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه موردی-شاهدی از 69 نفر بیمار مراجعه کننده به بیمارستان سینا در شهر تهرانکه در 3 ماه اخیر حمله عصبی نداشتندو 74 نفر پرسنل سالم مصاحبه صورت گرفت. پس ازمعاینه توسط نورولوژیست و خونگیری، به کمک کیت Roche استخراج DNAانجام گرفت. سپس تغییرات ژنوتیپی نمونه­ها به روش
RFLP-PCR بررسی و شیوع آن با سن بروز، ماه تولد، بدخیمی(EDSS) و جنس به کمک نرم افزار Graphpad Prismتحلیل شد.
یافته ­ها: بیشترین بدخیمی در آقایان(1/9±3/5) و بیشترین میزان بروز بیماری در متولدین خرداد ماه (30%)مشاهده شد. هر چند نتایج ژنوتایپینگ میان گروه های مورد مطالعه و جنسیت آنها اختلاف معنی داری را نشان نداد(4-2OR:، 0/05p>) ولی دیده شد افراد دارای نقص در GSTM1 سن شروع بیماری پائین­تری(8/6±32/2 سال) در مقایسه با سایر بیماران(8/9±29/5 سال) داشتند(26/4-20/3CI-95%:، 0/009p=). همچنین افراد دارای آلل نادر GSTM1 که مصرف کننده سیگار بودند EDSS بالاتری را دارا بودند (3/7-2/1CI-95%:، 0/03p=).
نتیجه گیری: براساس نتایج این مطالعه تاثیر GSTM1 در بدخیمی بیانگر نقش آن در سم زدایی محصولات حاصل از سیگار می باشد و می توان از آن به عنوان یک عامل جهت بررسی زودهنگام بروز بیماری در افراد مستعد بهره گرفت.

 
واژه‌های کلیدی: مالتیپل اسکلروزیس، چند شکلی، بروز، گلوتاتیون اس ترانسفراز، GSTT1، GSTP1، GSTM1.
     
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: ژنتیک، بیولوژی سلولی و مولکولی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3903