[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 2 - ( 3-1387 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 82-86 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد تشنج ناشی از ایمی پنم (به علت تداخل دارویی و تجویز اتفاقی دوز بالا)
محمدرضا رافتی،*، شهرام علا
چکیده:   (6253 مشاهده)
سابقه و هدف: اگرچه بیشتر آنتی بیوتیک ها برای سیستم اعصاب مرکزی(CNS) بی خطر هستند و سمیت عصبی ناشی از آنها نادر است ولی بتالاکتام ها (به ویژه ایمی پنم) شایع ترین دسته داروهای ضد میکروبی هستند که بندرت با سمیت عصبی، مانند تشنج، همراه می باشند. در این گزارش یک مورد تداخل داروی مهم بدنبال تجویز ایمی پنم معرفی می گردد.
گزارش مورد: بیمار66 ساله ای با شکایت درد شکم و اشکال در خوردن غذا در بیمارستان بستری گردید که پس از بررسی لازم با تشخیص سرطان کاردیا (آدنوکارسینوم) تحت عمل لاپاراتومی قرار گرفته و توتال گاسترکتومی شد. بعد از چند روز اقامت بیمار در بخش مراقبت های ویژه، به سبب عفونت های ریوی، تحت درمان با ایمی پنم (5/1 گرم هر 6 ساعت)، سیپروفلوکساسین (750 میلی گرم هر 8 ساعت) و داروهای دیگر قرار گرفت. بیمار بعد از دریافت سومین دوز ایمی پنم دچار تشنج می شود که پس از مصرف دیازپام و فنی توئین، با استفاده از تیوپنتال به سختی کنترل گردید. پس از کنترل تشنج، مصرف فنی توئین با دوز نگهدارنده ادامه یافت ولی هوشیاری بیمار به مقدار قبل از وقوع تشنج برنگشت. دو هفته بعد بیمار به دلیل شوک عفونی و ناپایداری فیزیولوژیکی شدید فوت نمود، در حالیکه وقوع تشنج از عوامل اصلی پیچیده کردن وضعیت بالینی و مرگ بیمار بود.
نتیجه گیری: استفاده غیرعمدی از دوز بالای ایمی پنم و سیپروفلوکساسین (به ترتیب 4 گرم، 1500 میلی گرم) بصورت همزمان در بیماری که شرایط فیزیولوژیک بحرانی داشته است، سبب بروز تشنج شدید گردید. با شناسائی عوامل مساعد کننده مانند سن بالا و کاهش عملکرد کلیه و نیز رفع فاکتورهای خطر ساز از قبیل دوز بالا و مصرف هم زمان دو یا چند دارو می توان بسیاری از این گونه عوارض خطرناک را پیشگیری نمود.
واژه‌های کلیدی: ایمی پنم، تشنج، عوارض ناخواسته داروئی، تداخل داروئی
متن کامل [PDF 303 kb]   (2754 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/13 | انتشار: 1393/3/13


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rafati, M, Ala S. A CASE REPORT OF IMIPENEM-INDUCED SEIZURE DUE TO DRUG INTERACTION AND ACCIDENTAL HIGH DOSE. JBUMS. 2008; 10 (2) :82-86
URL: http://jbums.org/article-1-2997-fa.html

رافتی، محمدرضا، علا شهرام. گزارش یک مورد تشنج ناشی از ایمی پنم (به علت تداخل دارویی و تجویز اتفاقی دوز بالا). مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1387; 10 (2) :82-86

URL: http://jbums.org/article-1-2997-fa.html



دوره 10، شماره 2 - ( 3-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4299