[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 2 - ( 1-1378 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 53-47 برگشت به فهرست نسخه ها
حساسیت باکتری های مولد عفونت ادراری کودکان نسبت به برخی آنتی بیوتیک های موجود
علی اکبر مقدم نیا*، رضا قدیمی، سیدعباس فاطمی
چکیده:   (13455 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه به واسطه استفاده نامناسب و بی رویه از آنتی بیوتیک ها شاهد موارد زیاد مقاومت دارویی نسبت به پاتوژن ها و ارگانیسم ها می باشیم و این در حالیست که بنظر می رسد با دسترسی به انواع آنتی بیوتیک های جدید، درمان بیماری های عفونی با موفقیت انجام گردد. مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی نمونه های ادراری بیماران مشکوک به عفونت ادراری مراجعه کننده به بیمارستان تخصصی کودکان امیرکلا انجام گردید. سپس بر روی نمونه های کشت مثبت، تست حساسیت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها به روش Kirby-Bauer Technique انجام گرفت. یافته ها: در میان 586 بیمار با کشت ادرار مثبت، فراوانی جنسی در دختران بیشتر از پسران (64.3% در برابر 35.7%) بوده و شایعترین ارگانیسم های پاتوژن به ترتیب شامل اشرشیاکولی (61.1%)، انتروباکتر (15.7%)، پروتئوس، استافیلوکوک و پسودوموناس بوده و این در حالیست که در نوزادان انتروباکتر شیوع بیشتری داشته (52.6%) و اشرشیاکولی و پسودوموناس در درجه بندی مطرح بودند و این اختلاف در دو گروه مزبور معنی دار بوده است (P<0.0001). براساس این مطالعه، بدون توجه به سوش ایجاد کننده بیماری، آنتی بیوتیک های موثر به ترتیب حساسیت میکروبی ارگانیسم شامل آمیکاسین، جنتامایسین، توبرامایسین و نالیدیکسیک اسید بودند. نتیجه گیری: با توجه به یافته های این مطالعه، به آمپی سیلین و کوتریموکسازول به ترتیب 100% و 80% مقاومت میکروبی ایجاد شده است. همچنین در بیماران بستری با عفونت ادراری می توان قبل از انجام آنتی بیوگرام از آمیکاسین و جنتامایسین استفاده نمود. البته می توان در بیماران بستری با عفونت ادراری، می توان قبل از نتایج حساسیت میکروبی از آمیکاسین یا جنتامایسین استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: عفونت ادراری، کودکان، آنتی بیوگرام، حساسیت، مقاومت میکروبی
متن کامل [PDF 1327 kb]   (1827 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/4 | انتشار: 1393/3/4


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghadam Nia A, Ghadimi R, Fatemi A. Sensitivity of bacteria involving pediatric urinary tract infection to some available antibiotics. JBUMS. 1999; 1 (2) :47-53
URL: http://jbums.org/article-1-2960-fa.html

مقدم نیا علی اکبر، قدیمی رضا، فاطمی سیدعباس. حساسیت باکتری های مولد عفونت ادراری کودکان نسبت به برخی آنتی بیوتیک های موجود. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1378; 1 (2) :53-47

URL: http://jbums.org/article-1-2960-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 2 - ( 1-1378 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4419