:: دوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 135-139 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین مقادیر سرمی آلفا فیتوپروتئین در خون بندناف نوزادان ترم متولد شده در بابل
یداله زاهدپاشا ، احمد تمدنی ، موسی احمدپور کچو ، سعید پورمقتدر
مرکز تحقیقات بیماریهای غیرواگیر کودکان، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، drtamaddoni@yahoo.com
چکیده:   (851 مشاهده)
سابقه وهدف: سطح سرمی آلفافیتوپروتئین  (aFP) در بسیاری از تومورهای مادرزادی مثل ژرم سل، هپاتوبلاستوم و همچنین بیماری­های کبدی و متابولیک در نوزادان بعنوان یک مارکر تشخیصی در حد بالاتر از نرمال می­باشد. نوزادان نرمال نیز سطح سرمی آلفافیتوپروتئین بالاتر از دیگر سنین زندگی دارند لذا در تشخیص افتراقی این تداخل مهم است. در منابع معتبر، معیار سرم آلفافیتوپروتئین نرمال در نوزادان مربوط به کشورهای پیشرفته است که ممکن است در کشور ما متفاوت باشد. لذا این مطالعه به منظور تعیین مقادیر سرمی آلفا فیتوپروتئین در خون بندناف نوزادان ترم متولد شده در بابل و مقایسه آن در دو جنس انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر روی ۵۰۰ نوزاد ترم (۴۲-۳۷ هفته) متولد شده در بیمارستان­های شهرستان بابل که معاینه فیزیکی آنها نرمال بود، انجام شد. در بدو تولد انتخاب ۵ میلی لیتر خون بندناف از آنها گرفته شد و نمونه ها جهت اندازه­گیری آلفافیتوپروتئین به آزمایشگاه ارسال گردید. سطح سرمی آلفافیتوپروتئین به روش الیزا اندازه­گیری و در دو جنس مورد مقایسه قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین سطح سرمی آلفافیتوپروتئین ng/ml ۳۵۲۴۸/۳۲±۷۶۵۷۱/۲۰ (بین ng/ml ۱۶۰۰۰۰-۲۳۰۰) بود. میانگین در پسران بیشتر از دختران بود (ng/ml۳۶۹۵۰/۳۳±۸۰۵۴۸/۸۱ در مقابل ng/ml ۳۳۷۳۵/۰۶±۷۳۶۹۰/۸۶) که اختلاف آماری معنی ­دار بود (۰/۰۰۲=p).
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که سطح سرمی آلفافیتوپروتئین در نوزادان متولد شده در شهر بابل نسبتا بالا می باشد و همچنین در پسران بیشتر از دختران می باشد. 
واژه‌های کلیدی: آلفافیتوپروتئین، نوزادان، خون بندناف
متن کامل [PDF 322 kb]   (238 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: خون اطفال
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها