[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) ::
جلد 19 شماره 10 صفحات 7-13 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر دو داروی آتورواستاتین و آسپرین بر فنوتیپهای سلولهای سرطانی کبد در مدل کشت سلولی
فرشید سعادت، شبنم پویا، فرناز صفوی فر، آذر برهمه، محمود جلالی، محمدرضا خرمی زاده
مرکز تحقیقات بیوسنسور، پژوهشکده علوم سلولی- مولکولی غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، khoramza@ tums.ac.ir
چکیده:   (1812 مشاهده)

سابقه و هدف: در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، بیماری های مرتبط با کبد یکی از دلایل ابتلا به سرطان کبد می باشند. ابداع روشها و ترکیبات دارویی جدید منجر به افزایش قابل توجه توانایی ما در درمان سرطانها می گردد. این تحقیق با هدف بررسی مقایسه ای اثر دو ترکیب دارویی شناخته شده آتورواستاتین و آسپرین بر فنوتیپهای سلولهای مدل سرطان کبد انجام شده است.
مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی پس از تهیه رده سلولی HepG2 از بانک سلولی ایران و کشت آن، اثرات سایتوتوکسیسیک، آپوپتوتیک و متاستاتیک دو داروی آتورواستاتین و آسپیرین هر کدام در غلظتهای 50-100-200 میکرو مولار در 7 گروه تحت تیمار و یک گروه کنترل به ترتیب وسیله آزمونهای MTT، فلوسایتومتری و زایموگرافی مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: نتایج این آزمونها بیانگر اثرات سایتوتوکسیک آتورواستاتین در تمامی غلظتهای 50-100-200 میکرو مولار (48%، 96/ 99% و 100 درصد) و اثرات سایتوتوکسیک اندک آسپیرین در تمامی مقادیر به جز در غلظت 200 میکرومولار بود که عمدتا بصورت نکروز مشاهده گردید (0/05p<). در مورد هر دو ترکیب القای آپوپتوز در یک غلظت مشخص به صورت موجی آغاز شد و استفاده همزمان این دو ترکیب، فرآیند آپوپتوز را از 6/8 و 3/22 به ترتیب برای استاتین و آسپیرین به 22/20 افزایش داده است (0/05p<). بررسی فعالیت آنزیم MMP-2 به عنوان آنزیم کلیدی در متاستاز، نشاندهنده کاهش این فنوتیپ بود.
نتیجه گیری: نتایج این تحقیق نشان داد که استفاده توام دو ترکیب آتورواستاتین و آسپیرین قابلیت القای مرگ برنامه ریزی شده سلولی را در غلظت های پایین می باشد.

 

واژه‌های کلیدی: آتورواستاتین، آسپیرین، سرطان هپاتوسلولار، متاستاز، ماتریکس متالوپروتئیناز.
متن کامل [PDF 476 kb]   (554 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: انکولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saadat F, Pouya S, Safavifar F, Berahmeh A, Jalali M, Khoramizadeh M. A Study of the Effect of Aspirin and Atorvastatin on the Phenotypes of Liver Cancer Cells in a Cell Culture Model. JBUMS. 2017; 19 (10) :7-13
URL: http://jbums.org/article-1-6803-fa.html

سعادت فرشید، پویا شبنم، صفوی فر فرناز، برهمه آذر، جلالی محمود، خرمی زاده محمدرضا. بررسی تاثیر دو داروی آتورواستاتین و آسپرین بر فنوتیپهای سلولهای سرطانی کبد در مدل کشت سلولی . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1396; 19 (10) :7-13

URL: http://jbums.org/article-1-6803-fa.htmlدوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3855