[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر کرم مهبلی روغن نارگیل با کلوتریمازول بر عفونت کاندیدیایی
صدیقه شیدائی ، فرزانه جعفرنژاد ، امید رجبی ، محمدجواد نجف زاده
، esheidaei@yahoo.com
چکیده:   (383 مشاهده)
سابقه و هدف: عفونت کاندیدیایی دومین عفونت شایع مهبل بوده و داروهای رایج مورد استفاده در درمان آن، آزول‌ها هستند. مصرف بیش از حد آزول‌ها، با ایجاد مقاومت نسبت به دارو و شکست درمان همراه است. از آنجائیکه مطالعات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی موید اثرات ضد قارچی روغن نارگیل می‌باشد. این مطالعه با هدف مقایسه اثر کرم مهبلی روغن نارگیل و کلوتریمازول بر عفونت کاندیدیایی مهبل انجام گردید.
مواد و روش­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 71 زن مبتلا به عفونت کاندیدیایی در دو گروه دریافت کننده کرم مهبلی روغن نارگیل 35 نفر( 78 %) و کلوتریمازول 36 نفر (1%) که به مدت هفت شب (شبی یک اپلیکاتور) تحت درمان قرار گرفتند، انجام شد. یک هفته پس از اتمام درمان، بیماران مجددا معاینه و بررسی آزمایشگاهی انجام ‌شد. خارش، سوزش، درد و ترشح در دو گروه مقایسه شد.
یافته­ها: پس از مداخله میانگین (خارش در گروه نارگیل 0±0 و در گروه کلوتریمازول 46/0±0/19(0/017p=))، (سوزش در گروه نارگیل 0/24±0/08 و در گروه کلوتریمازول 0/57±0/3(0/046p=))، (ترشح در گروه نارگیل 0/23±0/05 و در گروه کلوتریمازول 0/98±0/66(0/001p=))، (درد حین نزدیکی در گروه نارگیل 0/23±0/05 و در گروه کلوتریمازول 0/62±0/3(0/031p=)) بود. با اینحال موفقیت درمانی (کشت منفی) بین دو گروه تفاوت آماری معنی‌دار نداشت.
نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد کرم مهبلی روغن نارگیل و کلوتریمازول هر دو سبب بهبود عفونت کاندیدیایی مهبل می‌شوند. بنابراین می‌توان از کرم مهبلی روغن نارگیل بعنوان درمان جایگزین در عفونت کاندیدیایی مهبل نیز استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: عفونت کاندیدیایی مهبل، روغن نارگیل، کلوتریمازول
     
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3903