[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 12 - ( 9-1397 ) ::
جلد 20 شماره 12 صفحات 60-68 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر نقش اسفنگولیپیدها در پدیده آپوپتوز
مهدی مشهدی اکبربوجار ، مسعود مشهدی اکبربوجار ، سپیده گل محمد
1- گروه فارماکولوژی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، mahdimashhadi@yahoo.com
چکیده:   (1364 مشاهده)
سابقه و هدف: سرطان یکی از بزرگترین معضلات نظام سلامت در جهان و شیمی‌درمانی همچنان رایج‌ترین راهکار برای درمان آن است. بخش گسترده‌ای از مطالعات این حوزه به بررسی رخداد آپوپتوز به‌عنوان عامل کلیدی ممانعت‌کننده گریز سلولها از سازوکارهای تنظیم چرخه سلولی اختصاص یافته است. هدف از این پژوهش، جمع‌بندی مطالعات صورت گرفته بر متابولیسم، مسیرهای پیام‌رسان و عوامل دارویی مؤثر بر اسفنگولیپیدهای دخیل در پدیده آپوپتوز است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مروری، نمایه‌های بین‌المللی و فارسی PubMed، Scopus، Google Scholar،web of science  ، ISC  و Magiran بدون محدودیت زمانی و با واژه‌های کلید‌ی آپوپتوز، اسفنگولیپید، سرامید، اسفنگوزین و سرطان جستجو و مطالب مرتبط جمع‌آوری گردید.
یافته‌ها: در میان مولکول‌های پیام‌رسان آپوپتوز، نقش کلیدی اسفنگوزین و سرامید به‌عنوان سنگ بنای اسفنگولیپیدها در بسیاری از فرآیندهای کنترل کننده آن مورد توجه قرارگرفته است. نشان داده ‌شده است که سرامید تنظیم‌گر کلیدی در آپوپتوز بوده و افزایش سطوح سیتوپلاسمی آن اشاعه‌دهنده آبشارهای منتج به مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی است. ساخت و تخریب زیستی سرامید توسط فعالیت آنزیم‌های متعدد صورت می‌پذیرد و شواهد بسیاری حاکی از تأثیر عوامل خارجی براین سامانه‌های آنزیمی است. در مقابل فرم فسفوریله اسفنگوزین، شاخصی مهم در راهبرد سلول به‌سمت تکثیر و تمایز است. مشخص شده است که بسیاری از داروهای شیمی‌درمانی رایج و ترکیبات در حال مطالعه در درمان سرطان، حداقل تأثیرگذار بریکی از آنزیم‌های متابولیسم اسفنگولیپیدها هستند.
نتیجه‌گیری: اسفنگولیپیدها و آنزیم‌های دخیل در متابولیسم آنها به‌عنوان اهداف فارماکولوژیک جدید در القای آپوپتوز معرفی می‌شوند و بدیهی است مطالعه عوامـل درمـانی متأثرکننده و راه‌های کنترل آنها در دستیابی به داروهای ضدسرطان راهگشا خواهد بود.

 
واژه‌های کلیدی: آپوپتوز، اسفنگولیپید، سرامید، اسفنگوزین، سرطان
متن کامل [PDF 428 kb]   (843 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: فارماکولوژی، سم شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mashhadi Akbar Boojar M, Mashhadi Akbar Boojar M, Golmohammad S. A Review of the Role of Sphingolipids in Apoptosis Phenomenon. JBUMS. 2018; 20 (12) :60-68
URL: http://jbums.org/article-1-7837-fa.html

مشهدی اکبربوجار مهدی، مشهدی اکبربوجار مسعود، گل محمد سپیده. مروری بر نقش اسفنگولیپیدها در پدیده آپوپتوز. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1397; 20 (12) :60-68

URL: http://jbums.org/article-1-7837-fa.htmlدوره 20، شماره 12 - ( 9-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 4102