[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 11 - ( 8-1396 ) ::
جلد 19 شماره 11 صفحات 42-49 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییر بیان ژن mexB در جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزای مقاوم به سیپروفلوکساسین تحت تیمار با سیلیبینین انکپسوله در نانوذرات
زهرا احمدی رودبارکی، نجمه رنجی ، بهرام سلطانی تهرانی
دانشگاه آزاد اسلامی ، رشت ، najmehranji@gmail.com
چکیده:   (1607 مشاهده)

سابقه و هدف: سیلیبینین (سیلیبین) یک ترکیب فعال سیلیمارین با فعالیت‌های ضدباکتریایی است. در جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزا مقاوم به سیپروفلوکساسین افزایش بیان ژن mexB گزارش شده است. هدف از این مطالعه، ارزیابی بیان ژن mexB در جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزای تیمار شده و تیمار نشده با سیلیبینین بود.
مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، جدایه های سودوموناس آئروژینوزا از بیمارستان ها و آزمایشگاههای استان گیلان تهیه شد. بعد از تعیین حساسیت به چند آنتی بیوتیک (دیسک دیفیوژن و MIC)، 5 جدایه سودوموناس آئروژینوزای مقاوم تحت تیمار با سیپروفلوکساسین (1/2MIC) به تنهایی (گروه 1) و در ترکیب با سیلیبینین انکپسوله در میسل (نانوذرات) (گروه 2) قرار گرفت. بعد از 24 ساعت، استخراج RNA و سنتز cDNA در گروه 1 و 2 صورت گرفت و بیان ژن mexB به روش Realtime-PCR کمی (Q-RT-PCR) و معادله 2-ΔΔCT ارزیابی گردید.
یافته­ ها: در این مطالعه از 69 جدایه سودوموناس آئروژینوزا، 33/33% به روش دیسک دیفیوژن و 37/68%  به روش MIC مقاوم به سیپروفلوکساسین تشخیص داده شدند. نتایج نشان داد که سیلیبینین انکپسوله در نانوذرات (µg/ml400)، مرگ را در جدایه‌های مقاوم تحت تیمار با سیپروفلوکساسین (1/2MIC) تا 50% القاء می‌کند. در سلولهای تحت تیمار با سیلیبینین و سیپروفلوکساسین کاهش بیان ژن mexB در مقایسه با سلولهای تحت تیمار با سیپروفلوکساسین به تنهایی آشکار شد.
نتیجه­ گیری: به نظر می رسد سیلیبینین از طریق کاهش بیان ژنهای درگیر در سیستم های افلاکس پمپ نظیر mexB باعث افزایش تأثیر سیپروفلوکساسین در مهار رشد سودوموناس آئروژینوزا شود.

 

واژه‌های کلیدی: سیپروفلوکساسین، mexB، نانوذرات، سودوموناس آئروژینوزا، سیلیبین
متن کامل [PDF 477 kb]   (450 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadi Roudbaraki Z, Ranji N, Soltani Tehrani B. Deregulation of Mexb Gene in Ciprofloxacin Resistant Isolates of Pseudomonas Aeruginosa Treated with Silibinin-Encapsulated in Nanoparticles . JBUMS. 2017; 19 (11) :42-49
URL: http://jbums.org/article-1-6765-fa.html

احمدی رودبارکی زهرا، رنجی نجمه، سلطانی تهرانی بهرام. تغییر بیان ژن mexB در جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزای مقاوم به سیپروفلوکساسین تحت تیمار با سیلیبینین انکپسوله در نانوذرات . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1396; 19 (11) :42-49

URL: http://jbums.org/article-1-6765-fa.htmlدوره 19، شماره 11 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3855