[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 12 - ( 9-1394 ) ::
جلد 17 شماره 12 صفحات 12-18 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوه های پیشگیری و اداره هیپوترمی در نوزادان ترم بعد از آموزش مراقبت از هیپوترمی ‏نوزادی با کمک ممیزی بالینی
یداله زاهدپاشا، مولود آقاجانی دلاور، زهرا اکبریان، محمود حاجی احمدی، مینا سادات حسن پور حدیقی
، hasanpourhadighi.m@gmail.com
چکیده:   (3459 مشاهده)

سابقه و هدف: نگهداری دما در محدوده طبیعی با تامین گرما و کاهش از دست دادن آن، یک بخش مهم از مراقبت نوزادان است. این مطالعه به منظور بررسی اثربخشی آموزشی ضمن خدمت به پرستاران در مورد حفظ درجه حرارت طبیعی بدن و از بین بردن استرس حرارتی و مقایسه آن با استانداردهای موجود در نوزادان رسیده، قبل و بعد از آموزش مراقبت از هیپوترمی نوزادی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال 1393 انجام شد.

مواد و روشها: مطالعه توصیفی–مداخله ای برای ارزیابی مراقبتهای پرستاری استاندارد در رابطه با پیشگیری از هیپوترمی بر روی 98 نوزاد در بخشهای اتاق عمل، زایشگاه، نوزادان و مراقبتهای ویژه نوزادان قبل و یک ماه بعد از آموزش مراقبت از هیپوترمی نوزادی انجام شد. اطلاعات با استفاده از چک لیست طراحی شده بر اساس استانداردهای مربوط به مراقبتهای استاندارد پیشگیری از هیپوترمی جمع آوری و بر اساس تعداد مراقبتهای پرستاری نمره دهی شد. فعالیت های مربوط به مداخله شامل سخنرانی، نصب پوستر آموزشی، توزیع پمفلت و اسلاید بود.

یافته ها: نمره مراقبتهای پرستاری مورد پژوهش در دو مرحله قبل و بعد از آموزش در بخش نرسری به ترتیب 1/1±4/6 و 1/4±7 (از 10 نمره) و در اتاق زایمان به ترتیب 1/4±8/4 و0/7±11/1 (از 13 نمره)، اتاق عمل به ترتیب  1/8±5/9 و0/8±7/3 (از 11 نمره) و مراقبتهای ویژه نوزادان به ترتیب 5/1±8 و2±9/8 (از 14 نمره) بود (0/0001 p=). فراوانی هیپوترمی خفیف در نوزادان متولد شده بدو تولد در بخش های اتاق عمل، زایشگاه، قبل و بعد از آموزش به ترتیب38/1 % و 21/5 % بوده است.

نتیجه گیری: بیشترین مراقبت ها در اتاق زایمان و کمترین مراقبت های پرستاری برای حفظ زنجیره گرم در اتاق عمل صورت گرفته بود. پیشنهاد می شود که رعایت حفظ درجه حرارتی و برقراری امکانات آن مورد توجه مسئولین سیاستگزاری سلامت ایران باشد.

واژه‌های کلیدی: هیپوترمی، ممیزی پرستاری، نوزاد
متن کامل [PDF 153 kb]   (1694 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۴/۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۸/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۱۰
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zadpasha Y, Aghajani Delavar M, Akbarian Z, Hajiahmadi M, Hassanopour Hadoghi M. Improvement of Hypothermia Control and Management Methods in Term ‎Newborns after Training on Neonatal Hypothermia with the Help of Clinical ‎Audit. JBUMS. 2015; 17 (12) :12-18
URL: http://jbums.org/article-1-5460-fa.html

زاهدپاشا یداله، آقاجانی دلاور مولود، اکبریان زهرا، حاجی احمدی محمود، حسن پور حدیقی مینا سادات. شیوه های پیشگیری و اداره هیپوترمی در نوزادان ترم بعد از آموزش مراقبت از هیپوترمی ‏نوزادی با کمک ممیزی بالینی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1394; 17 (12) :12-18

URL: http://jbums.org/article-1-5460-fa.htmlدوره 17، شماره 12 - ( 9-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3877