[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( ویژه نامه 1 1391 ) ::
جلد 15 شماره 1 و ویژه نامه1 صفحات 77-81 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نتایج عملی حاصل از جهان بینی غربی در طب رایج با طب اسلامی
سیدعلی مظفرپور، ، محمود خدادوست، مهدی یوسفی،، سیده فاطمه مظفرپور،، هدی شیرافکن
چکیده:   (4197 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: تفاوت جهان بینی ها در دانشمندان علوم مختلف، منجر به پدید آمدن تفاوت در علوم جوامع بشری می گردد. این مطالعه به منظور مقایسه نتایج عملی حاصل از جهان بینی غربی در طب رایج با طب اسلامی انجام شد.
روش کار: در این مطالعه مبانی جهان بینی غربی و عملکرد طب رایج غربی را بررسی نموده و سپس این مبانی با طب اسلامی مورد مقایسه قرار گرفت.
یافته ها: طب غربی که پشتوانه آن، مفاهیم غیرتوحیدی اومانیستی است، به دنبال این است که انسان را به جای خدا بنشاند. لذا تمام خصوصیاتی که در جهان بینی توحیدی برای واجب الوجود وجود دارد، در انسان می جوید. تلاشها برای ابدی کردن انسان، معرفی او به عنوان عالم مطلق و آگاه به غیب و کوشش در جهت ایجاد خلق در عالم، از مظاهر این جهان بینی است. در دیدگاه طب اسلامی که از جهان بینی توحیدی منشأ می گیرد، ضمن معتبر شناختن علل مادی در امر درمان، ولی در حقیقت، همه عالم و از جمله درد و درمان را از خدا می داند. طبیب، مظهر اسم محیی و شافیِ حق است. رشد یافتن در فضای طب اسلامی، طبیب را هر لحظه به این اعتقاد می رساند که او فقط ابزارِ رساندنِ دارو است و درمان از خداست. این علم زمینه موحدپروری دارد. در حالی که چنین قابلیتی در طب غربی وجود ندارد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد علمی که در فضای فکر توحیدی ایجاد می شود، با علمی که در محیط فکری اومانیستی ایجاد می شود.
واژه‌های کلیدی: طب اسلامی، طب غربی، جهان بینی اسلامی، جهان بینی غربی.
متن کامل [PDF 179 kb]   (584 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۷XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mozaffarpour S, Khodadoost M, Yousefi M, Mozaffarpour S, Shirafkan H. The Practical Results of Western World View in Traditional Medicine and Its Comparison with the Islamic Medicine. JBUMS. 2013; 15 (1) :77-81
URL: http://jbums.org/article-1-4328-fa.html

مظفرپور ، سیدعلی، خدادوست محمود، یوسفی، مهدی، مظفرپور، سیده فاطمه، شیرافکن هدی. مقایسه نتایج عملی حاصل از جهان بینی غربی در طب رایج با طب اسلامی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1391; 15 (1) :77-81

URL: http://jbums.org/article-1-4328-fa.htmlدوره 15، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( ویژه نامه 1 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3925