[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 4 - ( 4-1391 ) ::
جلد 14 شماره 4 صفحات 97-101 برگشت به فهرست نسخه ها
تکرارپذیری اندازه گیری سطح مقطع عضله لونگوس کولی درافراد سالم و بیماران سردرد گردنی با اولتراسونوگرافی
ام البنین عباسپور خواجه، محسن امیری،، خدابخش جوانشیر،، ،مسعود کریملو
چکیده:   (25141 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به نقش ویژه عضلات فلکسور عمقی گردن در ثبات ستون فقرات گردنی و اختلال عملکرد این عضلات در بیماران با سردرد گردنی، اندازه‌گیری سطح مقطع این عضله در افراد سالم و بیمار میتواند به روشن شدن نقش این عضلات در ثبات گردن کمک کند و در صورت تکرارپذیر بودن روش اولتراسونوگرافی در اندازه‌گیری سایز این عضلات میتوان به این روش در تشخیص و پیگیری درمان سردرد گردنی اعتماد کرد، لذا هدف این مطالعه مقایسه تکرارپذیری اندازه‌گیری سطح مقطع عضله لونگوس کولی در افراد سالم و بیماران سردرد گردنی با اولتراسونوگرافی میباشد.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی بر روی 13بیمار (35-20 سال) با سابقه سردرد بیش از 3 ماه و 21 فرد سالم (25-18 سال)، انجام شد و سطح مقطع عضله لونگوس کولی در سطح غضروف تیروئید در دو سمت، در حالت طاقباز با اولتراسونوگرافی اندازه‌گیری شد. دو تصویر از سطح مقطع عضله در یک روز با فاصله یک ساعت برای بررسی تکرارپذیری درون روز (within day) و یک تصویر دو روز بعد برای بررسی تکرارپذیری بین روز (between days) گرفته شد. سپس داده‌ها مورد مقایسه قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین سطح مقطع عضله در دو سمت گروه بیمار 77/0 سانتیمتر مربع و در گروه سالم در سمت چپ 74/0 سانتیمتر مربع و در سمت راست 75/0 سانتیمتر مربع بدست آمد. همچنین تکرارپذیری درون‌روز و بین‌روز برای سطح مقطع در افراد سالم بین 83/0-92/0= ICCو برای افراد بیمار بین90/0-98/0= ICC بدست آمد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که اولتراسونوگرافی در اندازه‌گیری سطح مقطع عضله لونگوس کولی در افراد سالم و بیماران سردرد گردنی دارای تکرارپذیری با سطح عالی میباشد و ممکن است بتوان از این روش غیر تهاجمی برای تشخیص و پیگیری اثر تمرین درمانی در بیماران با سردرد گردنی استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: اولتراسونوگرافی، عضله لونگوس کولی، تکرار پذیری، سردرد گردنی
متن کامل [PDF 147 kb]   (1100 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۸


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abbaspour Khajeh O, Amiri M, Javanshir, K, Karimlo M. Reliability of Longus Colli Muscle Size Measurement in Healthy Subjects and Patients with Cervicogenic Headache Using Ultrasonography. JBUMS. 2012; 14 (4) :97-101
URL: http://jbums.org/article-1-4143-fa.html

عباسپور خواجه ام البنین، امیری، محسن، جوانشیر، خدابخش، کریملو ،مسعود. تکرارپذیری اندازه گیری سطح مقطع عضله لونگوس کولی درافراد سالم و بیماران سردرد گردنی با اولتراسونوگرافی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1391; 14 (4) :97-101

URL: http://jbums.org/article-1-4143-fa.htmlدوره 14، شماره 4 - ( 4-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 4106