[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 2 - ( 3-1388 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 67-73 برگشت به فهرست نسخه ها
تکرارپذیری اندازه گیری سطح مقطع، ضخامت و پهنای عضله لونگوس کولی با اولتراسونوگرافی
خدابخش جوانشیر،، محمدعلی محسنی بندپی،، محسن امیری،، اصغر رضاسلطانی
چکیده:   (22997 مشاهده)
سابقه و هدف: عضلات فلکسور عمقی نقش ویژه ای در ثبات ستون فقرات ناحیه گردن دارند و عملکرد عضلات مزبور خصوصا عضله لونگوس کولی در گردن درد مختل می گردد، اندازه گیری ابعاد این عضله در افراد سالم و بیماران می تواند به روشن تر شدن نقش این عضلات در ثبات ستون فقرات بینجامد. لذا این مطالعه به منظور مقایسه تکرار پذیری اندازه گیری لونگوس کولی در افراد سالم و بیماران مبتلا به گردن درد مزمن با استفاده از سونوگرافی انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی بر روی ده بیمار مبتلا به گردن درد مزمن (44-27 سال) پانزده فرد سالم (41-19 سال) و انجام شد. ابعاد عضله لونگوس کولی گردن در سطح تیروئید با استفاده از یک دستگاه اولتراسونوگرافی اندازه گیری شد. دو تصویر در یک روز با فاصله یک ساعت برای بررسی تکرار پذیری within day (درون روز) و یک تصویر یک هفته بعد برای بررسی تکرار پذیری between days (بین روز) گرفته شد.در هر تصویر سطح مقطع بعد قدامی – خلفی یا ضخامت و بعد جانبی یا پهنا اندازه گیری شد. شکل عضله با تقسیم پهنا بر ضخامت محاسبه گردید. سپس داده ها با استفاده از آزمونهای آماری با هم مقایسه شدند.
یافته ها: تکرار پذیری درون روز و بین روزبرای سطح مقطع بین 9/0-8/0 سانتیمتر مربع برای ضخامت بین 1-9/0 سانتی متر مربع و برای پهنا بین 9/0-6/0 سانتی متر مربع در افراد سالم بدست آمد. در بیماران این مقادیر به ترتیب: 9/0-8/0 سانتی متر مربع برای سطح مقطع، 9/0-8/0 سانتی متر مربع برای ضخامت و 9/0-7/0 سانتی متر مربع برای پهنا بدست آمد. بیشترین ارزش تکرارپذیری در افراد سالم و در سطح مقطع بدست آمد (93/0-90/0=ICC).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان می دهد که اولتراسونوگرافی در اندازه گیری ابعاد لونگوس کولی در افراد سالم و بیماران مبتلا به گردن درد دارای تکرار پذیری بالایی می باشد. بنابراین می توان از این روش غیرتهاجمی جهت پیگیری اثر مداخلات تمرینی درمانی استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: اولتراسونوگرافی، عضله لونگوس کولی، گردن درد مزمن، اندازه گیری عضله، تکرارپذیری
متن کامل [PDF 1187 kb]   (1243 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۴


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Javanshir K, Mohseni Bandpei, M, Amiri M, Reza Soltani A. Reliability of Longus Colli Muscle Size Measurement Using Ultrasonography. JBUMS. 2009; 11 (2) :67-73
URL: http://jbums.org/article-1-3131-fa.html

جوانشیر، خدابخش، محسنی بندپی، محمدعلی، امیری، محسن، رضاسلطانی اصغر. تکرارپذیری اندازه گیری سطح مقطع، ضخامت و پهنای عضله لونگوس کولی با اولتراسونوگرافی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1388; 11 (2) :67-73

URL: http://jbums.org/article-1-3131-fa.htmlدوره 11، شماره 2 - ( 3-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3921