[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 3 - ( 4-1384 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 27-33 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روند رگ زایی مغز در نوزادان موش سفید صحرائی
محمدرضا نیکروش،، مهدی جلالی
چکیده:   (4037 مشاهده)
سابقه و هدف: واسکولاریزاسیون مغز مهره داران که از طریق آنژیوژنز بوقوع می پیوندد منجر به شکل گیری عروق جدیدی می شود که از شبکه های مویرگی پری نوریال منشاء گرفته است. در این پژوهش چگونگی روند این رگ زایی در قشر مغز نوزادان موش سفید صحرایی مورد مطالعه قرار می گیرد. مواد و روش ها: در این پژوهش از رت نژاد ویستار استفاده گردید. مغز نوزادان 5 تا 15 روزه موش صحرایی پس از آماده سازی و تهیه برش های سریال، مورد رنگ آمیزی قرار گرفت. سپس با پیگیری برش های یاد شده، تغییرات جوانه های رگ ساز از زمان پیدایش تا زمان تشکیل مویرگ های جدید مطالعه شد و روند رگ زایی در طول این دوره با استفاده از اندازه گیری طول عروق در واحد حجم قشر مغز محاسبه گردید و نتایج حاصل مورد آنالیز آماری قرار گرفت. یافته ها: نتایج نشان داد که در اولین مرحله از رگ زایی جوانه هایی از عروق اولیه شروع به رشد می کنند و به سمت طناب سلولی دیگر از یک رگ مجاور می روند. در این وضعیت جابجایی سلول ها در طناب های یاد شده تا آنجا ادامه می یابد که از بهم پیوستن دو طناب سلولی منشعب از دو رگ اصلی یک پل ارتباطی بین دو رگ یاد شده پدید می آید که طرح اولیه یک مویرگ جدید محسوب می شود. با پیدایش کانال میانی در مویرگ یاد شده ارتباط خونی بین دو رگ اصلی از این طریق امکان پذیر می گردد. علاوه بر این روند رگ زایی تا روز هشتم پس از تولد در حال افزایش است و پس از آن محدود می شود. نتیجه گیری: براساس یافته های این مطالعه روند رگ زایی قشر مغز در دو مرحله قابل خلاصه شدن است. در طی اولین مرحله، در جریان تشکیل جوانه های عروقی یک نوع تکثیر، مهاجرت و جابجایی سلول های اندوتلیال به چشم می خورد که منجر به تشکیل طناب های سلولی می شود. سپس در مرحله بعد طناب های سلولی اولیه به زنجیره ای از سلول های اندوتلیال عروقی تغییر شکل می دهند تا آنجا که به ایجاد کانال میانی در بین آنان می انجامد و با تشکیل مویرگ های خونی جدید عبور جریان خون از این طریق میسر می شود.
واژه‌های کلیدی: رگ زایی، قشر مغز، استریولوژی
متن کامل [PDF 422 kb]   (836 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۰


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nik Ravesh M, Jalali M. Cerebral vasculogenesis in rat newborns. JBUMS. 2005; 7 (3) :27-33
URL: http://jbums.org/article-1-2617-fa.html

نیکروش، محمدرضا، جلالی مهدی. بررسی روند رگ زایی مغز در نوزادان موش سفید صحرائی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1384; 7 (3) :27-33

URL: http://jbums.org/article-1-2617-fa.htmlدوره 7، شماره 3 - ( 4-1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3961