:: دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 109-113 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد کیست نادر هیداتید کلیه و عضله در یک کودک 11 ساله
صدرا رضاخانیها ، سهیلا سیروس بخت*
2- گروه اطفال، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، soheilasirousbakht@gmail.com
چکیده:   (1743 مشاهده)
سابقه و هدف: در کودکان کیست هیداتید کلیه و عضله بدون ابتلا کبد و ریه به ندرت رخ می دهد. کیست هیداتید کلیه به صورت ضایعات کیستیک و یا توده های توپر می تواند بروز نماید که با تومور های کلیوی کیستیک تشخیص افتراقی دارند. هدف از گزارش این مورد نادر بررسی چالش های تشخیصی و درمانی کیست های هیداتید کلیوی در مناطق آندمیک می باشد.
گزارش مورد: دختر 11 ساله با سابقه کیست هیداتید عضله ران در 2 سال قبل که با درد مبهم شکمی مجدداً مراجعه کرد. تست های سرولوژیک بیمار منفی بوده و در سیتی اسکن توده کیستیک با جدار ضخیم و نامنظم با واسکولاریته و انهنسمنت (enhancement) نسبی در فاز ترشحی بدون درگیری ارگان های دیگر گزارش گردید. بیمار با تشخیص احتمالی تومور کیستیک کلیوی تحت نفرکتومی خارج صفاقی قرار گرفت و تشخیص نهایی پاتولوژی کیست هیداتید بود. در طول دوره پیگیری 1 ساله از بیمار سونوگرافی شکمی، عکس سینه و تست غیر مستقیم هموآگلوتیناسیون انجام شد و هیچ گونه شواهدی از عود یا ابتلا جدید مشاهده نگردید.
نتیجه گیری: با توجه به بیمار معرفی شده، در بیمار با کیست کمپلکس کلیه خصوصاً در نواحی اندمیک علاوه بر در نظر گرفتن تومور کیستیک کلیه حتی اگر بررسی های سرولوژیک و رادیولوژیک تایید کننده نباشند می بایستی کیست هیداتید کلیه در تشخیص افتراقی در نظر گرفته شود و نیز در صورت نیاز به جراحی، بهتر است برش خارج صفاقی انتخاب گردد.
واژه‌های کلیدی: بافت عضلانی استخوانی، تومور کیستیک کلیه، کلیه، کیست هیداتید، نفرکتومی.
متن کامل [PDF 469 kb]   (1146 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: اورولوژی
دریافت: 1399/8/11 | پذیرش: 1399/9/22 | انتشار: 1400/2/5


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها