:: دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 168-164 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد فتق کاف لوله تراشه در حین جراحی برداشت دیسک بین مهره ای
حسین فیضی ، صبری زارعی ، محمود مرادی ، بهزاد غلام ویسی*
4- گروه اتاق عمل، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران ، Behzad.gholamveisi@gmail.com
چکیده:   (1252 مشاهده)
سابقه و هدف: آسیب به کاف لوله تراشه در طول بیهوشی عمومی می تواند باعث ایجاد نارسایی تهویه ای برای بیمار شود. هدف از گزارش این مورد ایجاد یک نقص ساختاری و هرنی شدن کاف لوله تراشه در بیماری است که تحت عمل جراحی دیسک کمر در پوزیشن پرون (دمر) قرار گرفته است.
گزارش مورد: بیمار خانمی 77 ساله کاندید جراحی دیسک کمر بوده است که برای عمل جراحی به بیمارستان کوثر شهر سنندج مراجعه کرد. بیمار تحت بیهوشی عمومی با لوله تراشه اسپیرال (فنردار) در پوزیشن پرون قرار گرفت. پس از گذشت 30 دقیقه از عمل، علائم افزایش فشار راه هوایی، افت سچوریشن و افزایش دی اکسید کربن انتهای بازدمی را داشت. در بررسی های انجام شده بعد از عمل مشخص شد که کاف لوله تراشه بیمار دچار هرنی شده و باعث انسداد مسیر راه هوایی شده که مشکل برطرف گردید و جراحی ادامه یافت. تشخیص و درمان این مورد دارای نکات مهم و قابل ملاحظه ای می باشد که در ادامه ذکر شده اند.
نتیجه گیری: نقص ساختاری در لوله تراشه و کاف آن ممکن است باعث عدم تهویه کافی بیمار و کاهش رسیدن گازهای بیهوشی به بیمار گردد. راه حل قطعی در نقص کاف لوله تراشه جایگزینی آن می باشد، اما از اقدامات محافظه کارانه ممکن است به عنوان یک راه حل موقت در برخی شرایط بالینی استفاده شود. تیم بیهوشی باید با تجهیزات، برنامه ها و پرسنل کافی آمادگی لازم را داشته باشند تا در صورت از بین رفتن مسیر تبادل هوا با بیمار از الگوریتم مدیریت راه هوایی دشوار تدوین شده توسط انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا پیروی کنند.
واژه‌های کلیدی: لوله گذاری داخل تراشه، کاف لوله تراشه، راه هوایی، عوارض.
متن کامل [PDF 387 kb]   (280 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: بیهوشی
دریافت: 1399/7/6 | پذیرش: 1399/10/2 | انتشار: 1400/4/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها