:: دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 105-108 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد نادر از هیپوپلازی سینوس ‌های پارانازال و سه آتروفی توربینت ها
نرگس علیزاده* ، سحر پاریاب ، علیرضا شاه حمزه
1- گروه جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران ، narali1360@gmail.com
چکیده:   (799 مشاهده)
سابقه و هدف: آژنزی و هیپوپلازی سینوس‌های پارانازال یک واریاسیون نرمال آناتومیک می ‌باشد که اغلب در سینوس فرونتال دیده می‌شود. به ندرت ممکن است در همراهی با سایر سینوس ‌ها هم دیده شود. این مطالعه با هدف بررسی یک مورد نادر از هیپوپلازی سینوس های پارانازال و سه آتروفی توربینت ها در ایران انجام شد.
گزارش مورد: آقای 28 ساله با شکایت تروما به سر و آنوسمی ایجاد شده‌ به دنبال آن را گزارش می‌کنیم. بیمار هیچ شکایتی از گرفتگی بینی، نشت مایع مغزی نخاعی قبل یا بعد از تروما نمی‌دهد. سابقه بیماری ‌های رینوسینوزیت یا اختلال بویایی را قبل از تروما نداشته است. CT اسکن انجام ‌شده، آتروفی توربینت‌ های میانی و تحتانی دو طرف، هیپوپلازی دو طرفه سینوس ‌های ماگزیلا، اتمویید، اسفنویید و فرونتال راست و آپلازی سینوس فرونتال چپ را نشان می دهد. طی بررسی انجام ‌شده، تعداد موارد گزارش ‌شده از ترکیب واریاسیون های ذکر شده در فوق کمتر از 5 مورد بوده است و در این مورد تمام سینوس‌ ها دچار هیپوپلازی بوده و هم ‌زمان آتروفی توربینت ها هم وجود داشت، ضمن اینکه بیمار هیچ علامت بالینی نداشته است.
نتیجه گیری: بر طبق مطالعه حاضر، هوادار شدن سینوس ها الزاماً با وجود علائم بالینی همراه نمی باشد و عوامل دیگری در عملکرد سینوس ها نقش دارند.
واژه‌های کلیدی: جراحی، تصویربرداری تشخیصی، آپلازی، سینوس پارانازال.
متن کامل [PDF 373 kb]   (216 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: گوش و حلق و بینی
دریافت: 1399/4/10 | پذیرش: 1399/10/13 | انتشار: 1400/1/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 1 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها