:: جلد 16 - ویژه نامه شماره 1 ::
جلد 16 - ویژه نامه شماره 1 صفحات 95-105 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی منابع آلودگی میکروبی سلول های بنیادی برای استفاده در سلول درمانی
حسن نیک نژاد*، فاطمه عاصی طهرانی، حبیب اله پیروی، حسن ابوالقاسمی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، niknejad@sbmu.ac.ir
چکیده:   (8448 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به پیشرفت دانش و تکنولوژی در علوم پزشکی استفاده از سلول‏‏های بنیادی، به یکی از امیدهای بشر برای درمان بسیاری از بیماری‏ها تبدیل شده است. محققین به دنبال یافتن بهترین شرایط برای کشت سلول‏های بنیادی هستند تا بتوان از این سلول‏ها در درمان بیماری‏ها استفاده کرد. این سلول‏ها به دلیل ویژگی‏هایی مثل خودنوزایی و پرتوانی، توانایی تولید و تکثیر دودمان‏های سلولی تمایز نیافته و ‏ترمیم بافت‏های اطراف خود را دارند. این ویژگی ها در داخل بدن توسط محیط اطراف سلول یا کنام سلول (niche) کنترل می‏شود. در نتیجه بازسازی کنام سلولی بصورت برون‏تن برای حفظ ویژگی‏های سلول ضروری است. در این مقاله، منابع اصلی آلودگی سلول های بنیادی مورد بحث قرار خواهند گرفت و راهکارهایی برای رفع آنها معرفی خواهد شد.

مواد و روشها: جستجو در pubmed و Science Direct و Google Scholar با کلید واژه های Stem Cells، Microbial Contamination و  Cell Therapy  صورت گرفت و نتایج انواع مطالعات حیوانی و انسانی انجام شده در این زمینه تا سال 2012 مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ها: دهنده سلول های بنیادی، لایه مغذی، سرم حیوانی و عوامل محیطی و شرایط کار از عمده ترین منابع آلودگی سلول های بنیادی می باشند. انجام تست های لازم برای دهنده سلول های بنیادی، حذف یا جایگزین نمودن لایه مغذی، جایگزین کردن سرم های انسانی مانند سرم آلبومین بجای سرم های حیوانی و بهینه کردن شرایط کار از جمله راهکارهای لازم برای جلوگیری از آلودگی سلول های بنیادی می باشند.

نتیجه گیری: برای فراهم کردن کنام لازم در کشت سلول به گروهی از فرآورده های انسانی و حیوانی نیاز است که می‏توانند باعث آلودگی سلول‏ها شوند. بنابراین، در صورت استفاده بالینی از این سلول‏ها، عوامل زنوژن، باکتری‏ها، ویروس‏ها و سایر عوامل بیماریزا به گیرنده سلول منتقل خواهند شد.

واژه‌های کلیدی: سلول های بنیادی، آلودگی میکروبی، سلول درمانی
متن کامل [PDF 467 kb]   (1662 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بافت شناسی
دریافت: 1391/11/9 | پذیرش: 1392/4/19 | انتشار: 1393/5/28XML   English Abstract   Printجلد 16 - ویژه نامه شماره 1 برگشت به فهرست نسخه ها