:: دوره 16، شماره 8 - ( 5-1393 ) ::
جلد 16 شماره 8 صفحات 18-13 برگشت به فهرست نسخه ها
روش کمک باروری مادر جایگزین در ایران: تجاری یا انسان دوستانه؟
مریم السادات گنجعلی خانی*، کیارش آرامش، محمد بابائی
دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (8154 مشاهده)
سابقه و هدف: روش کمک باروری مادر جایگزین راه حلی برای کمک به زوج های نابارور می باشد. در حال حاضر روش کمک باروری مادر جایگزین در ایران در حال گسترش است اما شواهد اندکی در خصوص جایگاه این روش در ایران در اخلاق پزشکی وجود دارد. هدف از این تحقیق بررسی ارتباط انواع مادر جایگزین با اخلاقیات در ایران است.
مواد و روشها: در این مطالعه کیفی، اطلاعات از طریق جستجو الکترونیکی و همچنین مصاحبه با افراد صاحب نظر گردآوری شد. برای جستجو منابع از بانک های اطلاعاتی iranmedex, scopus, sciencedirect, pubmed استفاده شد. همچنین با 7 نفر در فاصله اردیبهشت تا تیر 91 نیز مصاحبه انجام شد.
یافته ها: مادر جایگزین مخصوصا نوع تجاری از نظر اخلاقی چالشی بحث برانگیز در متون و مصاحبه ها بود. در بیشتر موارد جایگزینی تجاری روشی غیر اخلاقی دانسته شده است.
نتیجه گیری: مادر جایگزین تجاری با اخلاق پزشکی منافات دارد. این منافات به علت بهره کشی رابطه است. از آنجایی که درمان با روش مادر جایگزین در ایران در حال گسترش است، لازم است تا روش انسان دوستانه جای روش تجاری را بگیرد. حمایت از مادر جایگزین در چارچوب اخلاق، زمانی مقدور است که قانون جامع و مصوبی وجود داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: روش کمک باروری، مادر جایگزین، تجارب نوع دوستانه.
متن کامل [PDF 329 kb]   (1392 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1392/9/8 | پذیرش: 1392/12/15 | انتشار: 1393/4/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 8 - ( 5-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها