:: دوره 13، شماره 2 - ( 12-1389 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 50-46 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سیل آپیکالی (Mineral Trioxide Aggregate, MTA) سفید و آمالگام با هیدروکسی آپاتیت
سعید مرادی،*، فرزانه افخمی جدی
چکیده:   (5311 مشاهده)
سابقه و هدف: درمان ریشه یکی از اهداف اصلی ایجاد سیل کانال ریشه می باشد. هدف از پرکردگی رتروگرید در جراحی آپیکال به دست آوردن سیل موثر آپیکالی است. مواد مختلفی برای رتروفیل توصیه شده، به منظور بررسی کیفیت مواد رتروفیل مهمترین ویژگی که تحت مطالعه قرار می گیرد، خاصیت سیل کنندگی آنهاست. این مطالعه به منظور بررسی میزان نفوذ رنگ در دو ماده رتروفیل رایج MTA و آمالگام و مقایسه آنها با هیدروکسی آپاتیت در جراحی های انتهای ریشه انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه آزمایشگاهی بر روی 69 دندان تک ریشه کشیده شده انسانی انجام شد. پس از آماده سازی، کانال ریشه به روش تراکم جانبی پر شد و سپس 3 میلیمتر انتهای ریشه قطع و حفره انتهای ریشه آماده گردید. سپس دندانها بصورت تصادفی به سه گروه بیست تایی MTA سفید، آمالگام و هیدروکسی هپاتیت تقسیم شدند. با استفاده از روش نفوذ رنگ میزان ریز نشت بین گروهها تعیین گردید. نفوذ رنگ به چهار طبقه کم میزان 99/0-0 میلیمتر، متوسط 99/1-1، میلیمتر زیاد99/2-2 میلیمتر و خیلی زیاد 3 میلیمتر و بیشتر تقسیم شد. سپس گروهها مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین نفوذ رنگ در گروه آمالگام، 35% در طبقه بندی زیاد و 65% در طبقه بندی بسیار زیاد در گروه MTA، ده درصد در طبقه بندی متوسط، 15% در طبقه بندی زیاد و 75% در طبقه بندی بسیار زیاد قرار گرفتند و در گروه هیدروکسی آپاتیت به ترتیب 5%، 45% و 50% بود. بین سه نوع ماده MTA، هیدروکسی آپاتیت و آمالگام با میزان نفوذ رنگ ارتباط معنی داری وجود نداشت.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که از هیدروکسی آپاتیت می توان به عنوان ماده رتروفیل استفاده کرد و با دو ماده رایج MTA و آمالگام تفاوتی ندارد.
واژه‌های کلیدی: رتروفیل، ریزنشت، MTA، آمالگام، هیدروکسی آپاتیت
متن کامل [PDF 193 kb]   (1245 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/17 | انتشار: 1393/3/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 2 - ( 12-1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها