:: دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 66-60 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع تک یاخته های روده باریک در بیماران مبتلا به سوء هاضمه تحت آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش، تهران (85-1383)
محمدرضا جهانی*، رضا شفیعی،، پیام صفوی،، ،مصطفی رضائیان،، محسن امینی،، ناصر ابراهیمی دریانی،، مریم منتظری،، محمد منتظری،، هادی شیرزاد
چکیده:   (32966 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت تک یاخته های روده باریک به عنوان یکی از علل سوء هاضمه (Dyspepsia)، بررسی شیوع این انگل ها در این بیماران مهم می باشد. هدف از این مطالعه بررسی شیوع تک یاخته های روده باریک در مجموعه ای از بیماران مبتلا به سوءهاضمه مراجعه کننده به بخش آندوسکوپی بیمارستان های منتخب شهر تهران می باشد.
مواد و روشها: مطالعه‌ به صورت مقطعی بر روی 130 بیمار مبتلا به سوءهاضمه که بین سال‌های 83 تا 85 در بخش آندوسکوپی بیمارستانهای بقیه ا...، ولیعصر ناجا و امام خمینی تهران تحت آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش قرار گرفته و با استفاده از سه روش: آسپیراسیون از طریق آندوسکوپی، بیوپسی دوازدهه و آزمایش مدفوع از نظر ابتلا به تک یاخته های روده باریک و همزمان با استفاده از تست اوره آز سریع (Rapid urease test) از نظر وجود عفونت با هلیکوباکترپیلوری بررسی شدند. این بیماران فاقد بیماری بدخیم، بیماریهای ژنتیکی و متابولیک اثبات شده و سابقه درمانی آنتی بیوتیکی بمدت حداقل 3 روز متوالی طی 1 ماه گذشته بودند.
یافته ها: در بررسی نمونه های مدفوع 105 بیمار و آسپیراسیون و بیوپسی دوازدهه 130 بیمار تنها 4 مورد ژیاردیا (1/3%) مشاهده گردید. در نمونه های آسپیراسیون و بیوپسی دوازدهه نیز به ترتیب 2 مورد (5/1%) و 1 مورد (8/0%) ژیاردیا مشاهده گردید. هیچ موردی از آلودگی با کریپتوسپوریدیوم، سیکلوسپورا و ایزوسپورا مشاهده نگردید. بر اساس تست اوره آز سریع 61 نفر (9/46%) دارای آلودگی با هلیکوباکترپیلوری بودند. 4 بیماری که دارای ژیاردیا بوده اند، همگی از نظر هلیکوباکترپیلوری مثبت بودند.
نتیجه گیری: به نظر می رسد ژیاردیا و سایر انگلهای روده باریک نقش چندانی در ایجاد سوء هاضمه نداشته باشند، هرچند نقش هلیکو باکتر پیلوری در ایجاد سوء هاضمه بارزتر است. همچنین آزمایش مدفوع با روش تغلیظی فرمالین اتر نیز می تواند موارد مثبت بیشتری را در خصوص انگل ژیاردیا تشخیص دهد.
واژه‌های کلیدی: سوءهاضمه، ژیاردیا، کریپتوسپوریدیوم، ایزوسپورا، سیکلوسپورا، آندوسکوپی گوارشی
متن کامل [PDF 345 kb]   (2160 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/12 | انتشار: 1393/3/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها