:: دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 32-28 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تراکم استخوان کودکان تحت درمان جایگزینی لوتیروکسین با افراد طبیعی
پیمان اشراقی*، زهره کرمی زاده،، انیس امیر حکیمی،، ،غلامحسین امیرحکیمی
چکیده:   (6425 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت هورمون تیروئید در رشد، بخصوص تراکم استخوانها، در این تحقیق افرادیکه بطور بلند مدت تحت درمان جایگزینی با لوتیروکسین بودند مورد مطالعه و مقایسه با کودکان نرمال قرار گرفتند.
مواد و روشها: در این مطالعه کوهورت تاریخی، اثرات بلند مدت درمان جایگزین با لوتیروکسین بر دانسیته استخوان (Bone Mineral Density, BMD) و مارکرهای بیوشیمیایی استخوان در کودکان مبتلا به هیپوتیروئیدی با گروه مقایسه مورد بررسی قرار گرفت. در گروه بیمار 23 کودک مبتلا به هیپوتیروئیدی مادرزادی یا اکتسابی که حداقل بمدت یکسال تحت درمان جایگزین با لوتیروکسین بوده و هر سه ماه یکبار بصورت سرپائی پیگیری می شدند، انتخاب شدند. همچنین 30 نفر، ترجیحاً از افراد خانواده بیمار و عموماً قبل از سنین بلوغ به عنوان گروه مقایسه وارد مطالعه شدند.BMD از مهره های کمر و قسمت پروگزیمال استخوان ران با روش(DEXA (Dual energy X-ray absorptiometry در دو گروه مورد و مقایسه اندازه گیری شد.
یافته ها: میانگین سنی در گروه مقایسه 3/3 ±8/8 سال بوده در حالیکه این میزان در گروه مورد 3/3±4/10 سال و مدت درمان بطور متوسط 3/7 سال بود. در گروه مورد، متوسط دانسیتومتری استخوان در مهره های کمری 26/0±73/0 و در گردن استخوان ران 17/0±70/0 محاسبه گردید. به همین ترتیب در گروه مقایسه متوسط دانسیتومتری مهره های کمری 07/0±77/0و در گردن استخوان ران 28/0±57/0 بدست آمد که در مقایسه با گروه مورد در خصوص دانسیته مهره های کمر و گردن استخوان ران تفاوت معنی دار مشاهده نشد.
نتیجه گیری: این نتایج نشاندهنده عدم کاهش BMD در کودکان تحت درمان با لوتیروکسین و همچنین گروه مقایسه می باشد. بنابراین مصرف بلند مدت لوتیروکسین با مقدار جایگزین اثر سوء بر تراکم استخوان ندارد و در بیماران با TSH نرمال BMD مشابه با افراد یوتیروئید مشاهده گردید.
واژه‌های کلیدی: دانسیته استخوان، لوتیروکسین، هیپوتیروئیدی، کودکان
متن کامل [PDF 324 kb]   (1351 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/12 | انتشار: 1393/3/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها