:: دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 13-7 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات اینوتروپیک و کرونوتروپیک عصاره آبی الکلی کلپوره بر قلب ایزوله خوکچه هندی
سعید نیازمند،*، محمود عرفانیان احمدپور،، مریم موسویان،، زهرا صابری
چکیده:   (10840 مشاهده)
سابقه و هدف: کلپوره گیاه دارویی است که اثرات ضد دیابت، ضد چربی خون، ضد میکروبی و کاهش دهنده فشار خون آن گزارش شده است، هدف از این تحقیق، بررسی اثرات اینوتروپیک و کرونوتروپیک عصاره آبی – الکلی کلپوره بر قلب ایزوله خوکچه هندی می باشد
مواد و روشها: این مطالعه تجربی بر روی 24 خوکچه هندی نژاد Dunkin Hartly (450-350 گرم) صورت گرفته است. حیوانات بطور تصادفی به سه گروه 8 تایی، گروه اول (کربس کلسیم دار)، گروه دوم (کربس بدون کلسیم) وگروه سوم (کربس محتوی دیلتیازم) تقسیم شدند. در هر گروه، قلب پس از کانول گذاری آئورت جدا شده و به دستگاه لانگندورف با فشارثابت متصل شد. قلب با غلظتهای مختلف عصاره آبی- الکلی کلپوره به مدت 1 دقیقه پرفیوژن گردیده و قدرت انقباضی و ضربان قلب ثبت کامپیوتری شدند.
یافته ها: عصاره کلپوره در هر سه گروه مورد آزمایش توانست بطور معنی داری قدرت انقباض و ضربان قلب را افزایش دهد که این اثر وابسته به غلظت نبود. مقایسه بین گروهها نشان داد که بین گروه اول با سوم و نیز بین گروه دوم با سوم از جهت تاثیر عصاره بر قدرت انقباض و ضربان قلب اختلاف معنی داری وجود دارد.
نتیجه گیری: عصاره آبی الکلی کلپوره اثر اینوتروپیک و کرونوتروپیک مثبت بر قلب ایزوله خوکچه هندی داشته که احتمالا از طریق اثر آگونیستی بر کانالهای کلسیمی نوع L صورت می گیرد.
واژه‌های کلیدی: کلپوره، قلب ایزوله، ضربان قلب، قدرت انقباضی قلب، خوکچه هندی، کانال کلسیمی نوع L
متن کامل [PDF 420 kb]   (2496 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/3/12 | انتشار: 1393/3/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( 1-1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها