:: جلد 26 - ::
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1403؛ دوره 26 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بیان ژن DAZ1 در نارسایی اسپرماتوژنیک در مردان عراقی نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی
اسرا عبد علی الحمیری* ، هدیل عبدالله کربل ، عدنان عبدالحمزه عبید البدیری
1. دانشکده پزشکی حمورابی، دانشگاه بابل، بابل، عراق ، saleh.cho@yahoo.com
چکیده:   (614 مشاهده)
سابقه و هدف: آزواسپرمی غیر انسدادی یکی از علل ناباروری مردان است .ناباروری مردان را می‌توان با تغییر الگوی بیان تعداد قابل توجهی از ژن‌ها در سلول‌های اسپرماتوژن، القا کرد. بنابراین تجزیه و تحلیل پروفایل‌های بیان ژن بافت بیضه در این بیماران ضروری است. از آنجائیکه DAZ1 یک ژن ضروری در اسپرم‌زایی است، این مطالعه با هدف بررسی نقش بیان ژن DAZ1 در مردان عراقی نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر روی 50 مرد نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی که بین دسامبر 2018 تا دسامبر 2019 به مرکز ژنتیک و Teba IV مراجعه کرده بودند، انجام شد .تشخیص کمی و آنالیز بیان ژن DAZ1 با استفاده از تکنیک qPCR انجام شد. ارتباط بین سطح بیان DAZ1، الگوهای اسپرم‌زایی بیضه و شاخص‌های هورمونی بالینی مورد ارزیابی قرار گرفت .فنوتیپ بافتی و پروفایل هورمونی بیماران نیز در داده‌های بیان ژن، مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین سنی بیماران 6/6±35/1 سال بود. بیان ژن DAZ1 در بیماران با اسپرم‌زایی معیوب، متفاوت بود. بیماران هیپواسپرماتوژنز بیشترین سطح بیان DAZ1 را داشتند. بیان رونوشت DAZ1 در شش نمونه اسپرماتوژن بدون سلول‌های زاینده یا سلول‌های سرتولی به طور قابل توجهی کمتر بود (0/05>p). مردان با بدترین بافت شناسی (توقف بلوغ و بدون سلول زاینده و سلول سرتولی) میانگین سطح FSH خون بالاتری داشتند (3/9±36/6) (0/05>p). بیان DAZ1 در نمونه‌های بیضه همبستگی مثبت و معنی‌داری را با امتیاز اسپرم‌زایی نشان داد (0/0001=p).
نتیجه‌گیری: بیان افتراقی ژن مرتبط با اسپرم‌زایی (DAZ1) در الگوهای مختلف اسپرم‌زایی نشان می‌دهد که این ژن ممکن است یک نشانگر مولکولی برای ارزیابی اسپرم‌زایی آزواسپرمی غیر انسدادی باشد.
واژه‌های کلیدی: پروتئین DAZ1، هیستوپاتولوژی، ناباروری مردان، اسپرم‌زایی، ناباروری، آزواسپرمی غیر انسدادی.
متن کامل [PDF 398 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1402/2/9 | پذیرش: 1402/5/4 | انتشار: 1402/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 26 - برگشت به فهرست نسخه ها