:: دوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 188-195 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر عصاره هیدروالکلی دانه کرفس کوهی (Kelussia odoratisma Mozaffarian) برتغییرات هیستوپاتولوژیکی و اندازه قطر مفصلی در مدل تجربی آرتریت القا شده با Incomplete Freund,s adjuvant در رت
مهدیه حسینی لرگانی، معصومه رشیدپور آقامحلی، سهراب کاظمی، سید محمد حسینی، محمود رفیعیان، فریده فیضی، علی اکبر مقدم نیا*
6- مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، aliamoghadamnia@gmail.com
چکیده:   (983 مشاهده)
سابقه و هدف: آرتریت از جمله بیماریهای التهابی بوده که موجب مشکلات ناتوان­کننده می شود، داروهای موجود دارای آثار جانبی فراوان هستند که کاربرد آنها را محدود می­کند. گیاه کرفس کوهی به سبب داشتن ترکیباتی فلاونوییدی خاصیت ضدالتهابی دارد. لذا این مطالعه به منظور بررسی آثار ضد التهابی عصاره هیدروالکلی دانه کرفس کوهی در مدل تجربی آرتریت در رت انجام شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، 46 رت نر نژادWistar به طور تصادفی به 7 گروه شامل: گروههای کنترل سالم و بیمار، نرمال سالین، دریافت­کننده هیدروکورتیزون و 3 گروه تیمار شده با عصاره هیدروالکلی با دوزهای 300 و 500 و700 mg/kg تقسیم شدند. ابتدا دانه کرفس کوهی به روش خیساندن عصاره­گیری شد، با تزریق 0/1 سی سی Incomplete Freund,s adjuvant آرتریت القا شد و از روز پانزدهم عصاره کرفس کوهی به صورت داخل صفاقی تزریق شد. در روز آخر(سی و یکم)، از مفصل مچ پای آنها برای بررسی­های هیستولوژیک لام تهیه و گروه ها مقایسه شدند.
یافته‌ها: طبق نتایج، دوزهای 300، 500 و 700 میلی گرم بر کیلوگرم وزن رت عصاره هیدروالکلی باعث کاهش معنی­دار قطر مفاصل نشد. در بررسی­های هیستولوژیک گروه کنترل مثبت، التهاب زیرجلدی، تخریب و فیبروز غضروف و هیپرپلازی غضروف و تشکیل پانوس مشاهده شد که در گروه تحت درمان با دوزهای پایین و بالای عصاره، التهاب زیرجلدی کاهش یافت(p< 0/05) .
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی کرفس کوهی التهاب زیرجلدی را کاهش می­دهد اما اثر معنی­داری بر روی قطر مفصل و سایر تغییرات هیستوپاتولوژیک و فاکتورهای ایمونولوژیک در آرتریت القایی توسطIFA ندارد.
واژه‌های کلیدی: کرفس کوهی، آرتریت، التهاب، هیستوپاتولوژیک
متن کامل [PDF 684 kb]   (395 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: فارماکولوژی
دریافت: 1397/10/15 | پذیرش: 1398/3/25 | انتشار: 1398/7/13


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها