:: دوره 20، شماره 12 - ( 9-1397 ) ::
جلد 20 شماره 12 صفحات 21-27 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش پیشگویی کننده لکوسیتوز، آنمی و ترومبوسیتوز قبل از جراحی با شدت تومورهای اپیتلیالی تخمدان
شهلا یزدانی ، مریم جوادیان ، زینت السادات بوذری ، محمد رعنایی ، کریم الله حاجیان ، ارغوان غفاری
کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، arghavan_g_67@yahoo.com
چکیده:   (1987 مشاهده)
سابقه و هدف: کانسر تخمدان ششمین سرطان شایع در بین زنان در جهان است. شمارش سلول­های خونی قبل از عمل می­توانند بیومارکرهای پیشگویی کننده شدت انواع سرطان­ و تعیین نوع عمل جراحی باشند. لذا این مطالعه به منظور بررسی نقش پیشگویی سه مارکر خونی آنمی، لکوسیتوز و ترومبوسیتوز با مرحله و درجه کانسرهای اپی تلیال تخمدان قبل از عمل جراحی پرداخته است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی اطلاعات مربوط به ۶۰ بیمار مبتلا به کانسر اپیتلیال تخمدان مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات دموگرافیک، میزان هموگلوبین، گلبول­های سفید و پلاکت این بیماران بر اساس مرحله بیماری و درجه تمایز توده مثل خوب، متوسط و غیر متمایز مورد مقایسه آماری قرار گرفتند.
یافته‌ها: ۶۱/۱% بیماران با ترومبوسیتوز در مرحله سه و ۳۳/۳% بیماران با لکوسیتوز در مرحله دو بیماری قرار داشتند (۰/۰۵≥p). در حالیکه ۲۰/۵% بیماران مبتلا به آنمی در مرحله سه بودند(۰/۰۵<p). همچنین ۵۲/۴ % بیماران با لکوسیتوز و ۶۱/۱ % بیماران با ترومبوسیتوز درجه سه تومور را داشتند (۰/۰۵≥p) اما فقط ۳۴/۱% از بیماران مبتلا به آنمی در این گروه قرار گرفتند (۰/۰۵<p). بر اساس ارزیابی نمودار ROC ، نقطه برش مربوط به گلبول های سفید ۹۰۵۰ در میلی لیتر با حساسیت ۶۴% و ویژگی ۶۵% و  پلاکت ۲۶۶۰۰۰  در میلی لیتر با  حساسیت ۸۸ % و ویژگی ۵۳ % محاسبه شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج مطالعه حاضر، لکوسیتوز و ترومبوسیتوز قبل از اعمال جراحی با مرحله و درجه کانسرهای اپیتلیالی تخمدان ارتباط داشته و نقش پیشگویی کنندگی داشته است.

 
واژه‌های کلیدی: کانسر اپیتلیال تخمدان، لکوسیتوز، ترومبوسیتوز، آنمی
متن کامل [PDF 444 kb]   (674 دریافت)    
نوع مطالعه: مقطعی | موضوع مقاله: زنان و زایمان
دریافت: 1397/8/28 | پذیرش: 1397/11/3 | انتشار: 1397/11/3XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 12 - ( 9-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها