:: دوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 74-77 برگشت به فهرست نسخه ها
زالو: علت نادر خونریزی واژینال و آنمی قبل از بلوغ
اشرف صابر ، مهوان خداپرست ، مریم یزدانی
2- واحد پژوهش، بیمارستان بنت الهدی، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران ، khodaparast.mahvan@gmail.com
چکیده:   (1466 مشاهده)
سابقه و هدف: خونریزی غیرطبیعی رحمی زیر 10 سالگی در دختران نادر است. در صورت بروز چنین مواردی باید ضایعات موضعی، تروما، جسم خارجی در واژن، تومور­های بدخیم ژنتیتال و بلوغ زودرس را در نظر داشت. زالو از علل نادر خونریزی واژینال شدید قبل از بلوغ می باشد. یک مورد خـونریزی قبل از بلوغ به علت زالو معرفی می گردد.
گزارش مورد: دختر 8 ساله به دنبال سه روز خونریزی واژینال بدون درد به اورژانس بیمارستان مراجعه نمود. خونریزی در طی دو روز اول در حد متوسط بوده که روز سوم با تشدید خونریزی و دفع لخته فراوان مراجعه کرد. بیمار سابقه­ای دال بر وجود تروما، اختلال انعقادی، بیماری سیستمیک و مصرف دارویی نداشت، ولیکن سابقه شنا در نهر گل آلود در چند روز قبل از مراجعه به اورژانس را ذکر می نماید. بعد از معاینه دستگاه تناسلی، توده­ای سیاه رنگ با حرکات موجی شکل در  یک سوم تحتانی واژن که مختصری از آن بیرون واژن بود، مشاهده گردید. زالو با استفاده از فورسپس و پنس، بدون صدمه به هایمن خارج گردید. بعد از گذشتن مدت کوتاهی خونریزی قطع شد. در ویزیت مجدد روز بعد مددجو خونریزی واژینال نداشت و بدون مشکل مرخص شد.
نتیجه گیری: در موارد خونریزی واژینال قبل از بلوغ بررسی دقیق دستگاه تناسلی و گرفتن شرح حال شنا یا استحمام در آب نهر، چشمه، قنات و استخرهای آلوده ضروری می باشد.
واژه‌های کلیدی: زالو، خونریزی واژینال، قبل از بلوغ
متن کامل [PDF 337 kb]   (271 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۶


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( 9-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها