:: دوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) ::
جلد 20 شماره 10 صفحات 7-13 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر داربست نانو فیبر پلی کاپرولاکتون- ژلاتین (PCL) بر عملکرد درمانی سلول های بنیادی خونساز
فریبا ظفری، احسان مقانلو، مرتضی صادقی، مصطفی خفائی، مهرداد بختیاری، شهرام تیموریان
، m.bakhtiari@yahoo.com
چکیده:   (1367 مشاهده)
سابقه و هدف: سلولهای بنیادی هماتوپوئتیک یکی از گزینه های جدید درمان زخم های پوستی هستند. اخیرا با استفاده از داربست های نانو چشم انداز جدیدی در استفاده بهتر از سلول های بنیادی ایجاد شده است، این مطالعه به منظور بررسی تاثیر داربست نانو فیبر پلی کاپرولاکتون- ژلاتین (PCL) در عملکرد درمانی سلول های بنیادی هماتوپوئتیک انجام شد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی 15 موش نژاد BALB/c به سه گروه پنج تائی شامل گروه کنترل ، گروه تحت تزریق سلولهای بنیادی در محل زخم (گروه سلول) و گروه دریافت کننده سلول + نانو داربست PCL تقسیم شدند. نانو داربست -PCL ژلاتین توسط روش الکتروریسی تهیه شد، بعد از رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین پارامترهای ترمیم اپیدرم و تشکیل فولیکول مو در محل زخم توسط میکروسکوپ فلورسنت و نرم افزارهای Image J وSPSS بررسی شد.
یافته ها: در روز 28 بعد از پیوند بیشترین و کمترین ضخامت اپیدرم به ترتیب در گروه سلول+ داربست  و گروه کنترل مشاهده شد که به ترتیب  برابر با 0/3± 10/5 و 0/9 ±27/3 میکرومتر بود که تفاوت معنی دار بود (0/05p<). همچنین بیشترین و کم ترین تعداد فولیکول مو در گروه سلول+ داربست و گروه کنترل مشاهده شد که به ترتیب برابر با 0/2±5/2  و0/3±4/2 بود که تفاوت بین دو گروه معنی دار بود (0/01p<).
نتیجه گیری: نانو داربست –PCL ژلاتین باعث  افزایش قابل توجه کارائی درمانی سلول های هماتوپوئتیک در محل زخم ها می شود.
واژه‌های کلیدی: سلول های بنیادی خونساز، نانو فیبر، ترمیم زخم.
متن کامل [PDF 309 kb]   (155 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربی | موضوع مقاله: نانوبیوتکنولوژی(ریز زیست فناوری)
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۷XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها