:: دوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) ::
جلد 20 شماره 10 صفحات 21-27 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر محرومیت از تیمار مادری بر القای LTP در نورون‌های ناحیه CA1 هیپوکامپ موش‌های صحرایی وابسته مورفین
فاطمه عقیقی ، مژگان محمدی فر ، محمود سلامی ، غلامعلی حمیدی ، سید علیرضا طلائی
مرکز تحقیقات فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، talaei@kaums.ac.ir
چکیده:   (658 مشاهده)
سابقه و هدف: محرومیت از تیمار مادری به­عنوان یک عامل استرس­زا باعث اختلال در فعالیت­های شناختی و نورو­شیمیائی مغز می­شود. این مطالعه به منظور بررسی تاثیر محرومیت از تیمارمادری بر القای LTP در نورون­های ناحیه CA۱ هیپوکامپ موش­های صحرائی وابسته به مورفین انجام شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه تجربی روی ۴۰ سر موش صحرائی نر ۴۵روزه در گروه­های کنترل، وابسته به مورفین و ۳ گروه از موش­هائی که طی یک، دو و سه هفته اول پس از تولد روزانه ۳ ساعت از تیمارمادری محروم بودند، انجام شد. به­جز گروه کنترل بقیه گروه­­ها هر ۱۲ساعت یک­بار ۱۰میلی­گرم برکیلوگرم وزن بدن مورفین­ سولفات به­صورت زیرپوستی به­مدت ۱۰روز گرفتند. در روز یازدهم علائم سندروم محرومیت باروش Gellert-Holtzman بررسی شد و درروز بعد شکل­پذیری ­سیناپسی نورون­های ناحیه CA۱ بررسی گردید.
یافته­ ها: نمره Gellert-Holtzman در گروه وابسته به مورفین ۹۸/۱۶±۱۴/۴ بود و تا ۵/۱۲±۳۱/۷۹ در گروهی که ۳ هفته از تیمار مادری محروم بودند، افزایش یافت (۰/۰۰۱P<). اگرچه وابستگی به مورفین بر پاسخ­های پایه ثبت شده از نورون­های ناحیه CA۱ و القای LTP در آنها تاثیری نداشت، اما محرومیت از تیمار مادری به­صورت وابسته به زمان باعث کاهش اندازه دامنه پاسخ­های پایه از ۰/۰۴±۱/۰۱ در گروه وابسته به مورفین تا ۰/۰۹±۰/۶۸ میلی­ولت در گروهی که ۳ هفته از تیمار مادری محروم بودند (۰/۰۰۱P<) شده و مانع القای LTP در آنها شد (۰/۰۰۱P<).
نتیجه­ گیری: نتایج مطالعه نشان داد که محرومیت از تیمار مادری باعث تضعیف پتانسیل­های پس­سیناپسی میدانی ثبت شده از ناحیه CA۱ هیپوکامپ متعاقب مصرف مورفین شده و نیز شکل­پذیری سیناپسی نورون­های این ناحیه را مختل ­می­کند.
واژه‌های کلیدی: مورفین، محرومیت از تیمار مادری، تقویت درازمدت، هیپوکامپ، موش صحرایی
متن کامل [PDF 466 kb]   (115 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۵XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها