:: دوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) ::
جلد 20 شماره 10 صفحات 36-44 برگشت به فهرست نسخه ها
ترکیبات شیمیایی، خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی اسانس گیاه مرزنجوش بخارایی (Origanum vulgar ssp. gracile) در محیط آزمایشگاهی
فایق مولودی ، محمد علیزاده خالدآبادی ، رزاق محمودی ، محمود رضازادآبادی
، r.mahmodi@yahoo.com
چکیده:   (1747 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه در راستای بهبود کیفیت بهداشتی و کاهش خطرات ناشی از نگهدارنده های شیمیایی در صنعت غذا نظر محققان به سوی استفاده از ترکیبات طبیعی به ویژه اسانس های گیاهی که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی بالایی دارند جلب شده است، با توجه به بالابودن خطرات ناشی از باکتری های اشرشیاکلی و لیستریامونوسایتوژنز در مواد غذایی، در این مطالعه ویژگی های ضدمیکروبی و آنتی اکسیدانی اسانس مرزنجوش بخارایی در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، گیاه مرزنجوش از کردستان تهیه و پس از خشک کردن و اسانس گیری توسط کلونجر، اجزای اسانس با استفاده از دستگاه GC-MS مورد شناسایی قرار گرفت. سویه ها از آزمایشگاه باکتری شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز تهیه شد. جهت تعیین حداقل غلظت مهارکنندگی و کشندگی از غلظت های متوالی اسانس (۱۰، ۵، ۲/۵، ۱/۲۵، ۰/۶۲۵ و ۰/۳۱۲ درصد) استفاده گردید، حداقل غلظت بازدارندگی و حداقل غلظت کشندگی با استفاده از روش میکرودایلوشن تعیین گردید. خاصیت آنتی اکسیدانی با استفاده از روش DPPH و سنجش مواد فنولیک تام توسط واکنشگر فولین سیوکالتو انجام گرفت.
یافته ها: بر اساس نتایج حاصل از آنالیز دستگاه GC-MS کارواکرول (%۴۹/۳۳) دارای بیشترین جزء ترکیبات اسانس مورد نظر بود. MIC و MBC اسانس بر روی باکتری اشرشیاکلی به ترتیب برابر با ۱/۲۵ و ۲/۵ درصد و برای باکتری لیستریامونوسایتوژنز به ترتیب ۰/۶۲۵ و ۱/۲۵ درصد به دست آمد. همچنین ارزیابی فعالیت آنتی اکسیدانی برابر با ۰/۰۳±۱۲/۴۵ میکروگرم بر میلی لیتر و محتوی فنل اندازه گیری شده ۴/۲۳±۳۹/۱۱ میلی گرم اسید گالیک در گرم اسانس ارزیابی شد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که اسانس مرزنجوش خاصیت آنتی اکسیدانی از خود نشان داد، همچنین این اسانس بر روی هر دو باکتری خاصیت مهاری داشته و لیستریا مونوسایتوژنز نسبت به اشرشیاکلی در برابر این اسانس مقاومت کمتری داشت.
واژه‌های کلیدی: اسانس مرزنجوش، فعالیت آنتی اکسیدانی، اثر ضد میکروبی، حداقل غلظت مهارکنندگی.
متن کامل [PDF 341 kb]   (234 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربی | موضوع مقاله: بهداشت مواد غذایی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۷XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 10 - ( 7-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها