:: دوره 20، شماره 6 - ( 3-1397 ) ::
جلد 20 شماره 6 صفحات 20-26 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی عملکرد روش فلوسیتومتری در شناسایی مقاومت پلاکتی در بیماران مبتلا به لوسمی میلوئیدی حاد(AML)
مهدی قربانی، محمد طاهر حجتی
2- مرکز تحقیقات علوم آزمایشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران ، mthhematology@gmail.com
چکیده:   (1453 مشاهده)
سابقه و هدف: مقاومت پلاکتی ایمیون حالتی است که در آن آنتی بادی بر علیه آنتی ژنهای پلاکت تولید و باعث تخریب پلاکتهای تزریق شده بوسیله سلولهای بیگانه خوار و ماکروفاژ می­شود. هدف از این مطالعه بررسی کارایی روش فلوسیتومتری در پیش بینی نتایج تزریق پلاکت و مقاومت پلاکتی و انتخاب پلاکت سازگار برای بیماران می باشد.
مواد و روش­ها: این مطالعه مورد شاهدی بر روی 15 بیمار دارای Acute myeloid leukemia AML با سابقه تزریق دوبار یا بیشتر پلاکت به همراه 15 فرد سالم بدون سابقه تزریق پلاکت انجام شد. پس از نشان دار کردن پلاکت ها با 5-کلرومتیل فلورسین دی استات (CMFDA) و مجاورت آنها با سرم بیماران، به بررسی میزان فاگوسیتوز پلاکت ها توسط مونوسیت ها در دو گروه پرداخته شد
یافته ها: میانگین قدرت فاگوسیتوز پلاکت ها توسط مونوسیت در گروه در گروه کنترل 2/86±18/27درصد، در گروه بیمار مبتلا به مقاومت پلاکتی ایمیون10/4±68/47 درصد و در گروه بیمار غیرمبتلا به مقاومت پلاکتی ایمیون 15/21±36/73 درصد بدست آمد(0/001=p). همچنین بین قدرت فاگوسیت پلاکت توسط مونوسیت وCorrected Count Increment (CCI) یک ساعته و 24 ساعته نیز هر کدام به تنهایی یک ارتباط منفی معنی داری وجود داشت (0/001- p=).
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه و با توجه به حساسیت بالای روش فلوسیتومتری، استفاده از CMFDA برای بررسی مطالعات پلاکت بسیار مناسب می باشد و می توان از این ماده برای Cross match پلاکتی با روش فلوسیتومتری نیز استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: مقاومت پلاکتی، فلوسیتومتری، CCI، فاگوسیتوز، 5-کلرومتیل فلورسین دی استات
متن کامل [PDF 342 kb]   (196 دریافت)    
نوع مطالعه: مورد-شاهدی | موضوع مقاله: هماتولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۳XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 6 - ( 3-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها