:: دوره 20، شماره 4 - ( 1-1397 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 42-47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات دستگاه های لایت کیور LEDو QTH بر میزان سختی کامپوزیت
علرضا صراف شیرازی، سارا مجیدی نیا ، زهرا حسین یار
گروه دندانپزشکی ترمیمی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، majidinias@mums.ac.ir
چکیده:   (3990 مشاهده)
سابقه و هدف: کامپوزیت های لایت کیور به دندانپزشکان این اجازه را میدهد تا پروسه شروع پلیمریزاسیون را به صورت فعال آغاز کنند. با توجه به اهمیت کیورینگ کافی بر خواص مکانیکی کامپوزیت ها، هدف از انجام این مطالعه متاآنالیز مقایسه اثر بخشی دستگاه های لایت کیور LED و QTH بر میزان سختی کامپوزیت ها است.
مواد و روش­ها: در این مطالعه مروری متاآنالیز مقالات جستجو شده از پایگاه های اطلاعاتی PUBMED و SCOPUS و ISI بدون هیچ محدودیتی در زبان یا زمان، جهت مقایسه سختی کامپازیت بدنبال کیورینگ با دستگاه LED و QTH وارد آنالیز شدند. دو آنالیز به تفکیک شدت تابشی کمتر از 500 و بیشتر از 500 میلی وات بر سانتی متر مربع انجام گردید. ضخامت کامپازیت کیور شده 2 میلی متر در هر دو گروه در نظر گرفته شد. مقالات غیر همسان با متغیر های ذکر شده از مطالعه حذف شد. داده ها با استفاده ازمدل اثرات تصادفی آنالیز شدند.
یافته ها: با استفاده از مدل اثرات تصادفی اختلاف معنی داری بین سختی ضخامت 2 میلیمتری از کامپازیت بدنبال کیورینگ با LED و QTH در شدتهای بالای 500 میلی وات بر سانتی متر مربع وجود ندارد ولی در شدت های کمتر از 500 میلی وات برسانتی متر مربع اختلاف معنی داری به نفع LED وجود دارد (0/000p=).
نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه دستگاه لایت کیورLED از نظر اثر گذاری بر میزان سختی کامپوزیت ها در شدت های زیر500میلی وات/سانتی مترمربع از دستگاه QTH عملکرد بهتری دارد ولی در شدتهای بالا برتری عملکردی نسبت به QTH ندارد
واژه‌های کلیدی: کامپازیت رزین، سختی، دستگاه لایت کیور
متن کامل [PDF 449 kb]   (189 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: دندانپزشکی ترمیمی
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 4 - ( 1-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها