:: دوره 20، شماره 1 - ( 10-1396 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 35-27 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط وقفه های تنفسی خواب و اینتوباسیون دشوار
محمد فرج زاده، رضا قانعی قشلاق، سحر دالوند، ناصر پریزادی، سرکوت غوثی
مرکز تحقیقات مراقبت بالینی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، rezaghanei30@yahoo.com
چکیده:   (1578 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از چالش های بیماران کاندید بیهوشی که منجر به عوارض شدید پس از بیهوشی و حتی مرگ می شود اینتوباسیون دشوار است. هدف این تحقیق با رویکرد مرور سیستماتیک و متاآنالیز، بررسی ارتباط بین وقفه های تنفسی خواب و اینتوباسیون دشوار می باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه های اطلاعاتی ملی و بین المللی و کلیدواژه های,difficult Intubation ,problematic Intubation , Intra tracheal- endotracheal ,difficult airway OSA ,OSAS ,obstructive sleep apnea ,sleep breathing disorder ,anesthesia  و معادل های فارسی واژه های کلیدی، مقالات مشاهده ای مربوط به ارتباط بین وقفه های تنفسی خواب و اینتوباسیون دشوار بدون محدودیت زمانی استخراج شد. داده ها با استفاده از متاآنالیز و با مدل اثرات ثابت تحلیل شدند. جهت بررسی میزان ناهمگنی و تناقضات موجود در مطالعات، به ترتیب از شاخصهای Q Cochrane و I2 استفاده شد.
یافته ها: از تعداد 72 مقاله یافت شده 9 مقاله با حجم نمونه 1126 نفر ومیانگین 125 نمونه وارد پژوهش شدند. نتایج پژوهش نشان داد که ارتباط بین وقفه های تنفسی خواب و اینتوباسیون دشوار معنی دار است(3/88OR=، 5/61-2/69CI-95%=). همچنین نتایج تحلیل به تفکیک کشورها نشان داد که به ترتیب بیشترین و کمترین نسبت شانس مربوط به مطالعات انجام شده در کشورهای فرانسه و کانادا بود.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که بین وقفه های تنفسی خواب با اینتوباسیون دشوار ارتباط وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: وقفه های تنفسی خواب، اینتوباسیون دشوار، مرور سیستماتیک، متاآنالیز.
متن کامل [PDF 374 kb]   (454 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۴XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها