:: دوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) ::
جلد 19 شماره 10 صفحات 42-47 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر آموزش بر بهبود عملکرد مادران در مراقبت از نوزاد نارس
افسانه ارزانی، یداله زاهد پاشا، علی ذبیحی، سیده رقیه جعفریان امیری
مرکز تحقیقات بیماریهای غیرواگیر کودکان، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل ، yzpasha@gmail.com
چکیده:   (1759 مشاهده)
سابقه و هدف: کاهش مرگ و میر نوزادان کم وزن و نارس با افزایش نیازهای مراقبتی آنان همراه می باشد. عدم آگاهی مادر در مراقبت موثر از نوزاد نارس، بر روند رشد و تکامل تاثیر گذاشته و موجب ابتلا به بیماری و بستری مجدد شیرخوار خواهد شد. این مطالعه با هدف تعیین اثر آموزش برآگاهی ازعملکرد مادران در زمینه مراقبت از نوزاد نارس انجام شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه نیمه تجربی، 100 مادر دارای نوزاد نارس بستری در مرکز آموزشی درمانی کودکان شفیع زاده امیرکلا وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بابل، با تخصیص تصادفی درگروه 50 نفری آزمون و کنترل قرار گرفتند. اطلاعات سنجش آگاهی از عملکرد مادران در زمینه مراقبت از شیرخوار با استفاده از پرسشنامه پژوهشگرساخته که حاوی 22 سوال با مقیاس سه رتبه ای لیکرت بادامنه نمرات بین 66-22 می باشد، جمع­آوری شد. اخذ نمره بالاتر بیانگر عملکرد بهتر مادران قلمداد شد. براساس نیازسنجی انجام شده در ابتدای مطالعه، آموزشهای مرتبط با نحوه مراقبت از نوزاد نارس در گروه مداخله از روز چهارم بستری در 4 جلسه بمدت 20 دقیقه داده شد. گروه کنترل از روند جاری مراقبت بخش برخوردار بودند. پس ازسه ماه میزان آگاهی از عملکرد مادران در هر دو گروه مورد مقایسه و ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: نمره آگاهی از عملکرد مادران در گروه آزمون از 4/99±53/15 قبل از مداخله آموزشی به 3/73±62/5 بعد از مداخله افزایش یافت (0/001p<). همچنین میانگین نمره فوق پس از سه ماه درگروه ازمون و کنترل به ترتیب 3/73
±62/5  و 3/94±51/82 بوده است (0/001p<).
نتیجه گیری: یافته­ های مطالعه نشان داد که اجرای مداخله آموزشی براساس نیاز مادران یک استراتژی موثر بر بهبود آگاهی از عملکرد آنها در مراقبت از نوزاد نارس می ­باشد.
واژه‌های کلیدی: آموزش، مادر، عملکرد، مداخله، مراقبت، نوزادان نارس، نوزاد کم وزن
متن کامل [PDF 311 kb]   (503 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها