:: دوره 19، شماره 9 - ( 6-1396 ) ::
جلد 19 شماره 9 صفحات 68-75 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل زمینه ای مؤثر بر تعاملات اجتماعی ناقلین هپاتیت B
علی ذبیحی، لیلا ولی زاده، وحید زمان زاده، رضا نگارنده، سیده رقیه جعفریان امیری ، افسانه ارزانی
گروه پرستاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل ، jafarianamiri@gmail.com
چکیده:   (1906 مشاهده)

سابقه و هدف: بیماری هپاتیت B، مشکل عمده بهداشتی در دنیا بوده و به دلیل ماهیت مزمن آن، روی ابعاد مختلف زندگی افراد مبتلا تأثیر گذاشته و آنها را با تغییرات و چالشهای زیادی در زندگی اجتماعی مواجه می­سازد. این مطالعه با هدف بررسی عوامل زمینه­ای مؤثر بر تعاملات اجتماعی ناقلین هپاتیت B انجام شد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه کیفی، از نوع آنالیز محتوا، 18 نفر ناقل مزمن ویروس هپاتیت B، از طریق معرفی کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی و مشاوره شهرهای بابل، آمل و تبریز، به روش مبتنی بر هدف انتخاب و مورد مصاحبه عمیق و بدون ساختار قرار گرفته و نتایج مورد تجزیه و تحلیل کیفی قرار گرفتند.
یافته­ ها: با تحلیل داده­ ها، سه طبقه اصلی به همراه طبقات فرعی شامل «طرد­شدن» (بیمار­هراسی، انگ اجتماعی)، «حمایت ناکافی» (نقصان حمایت، اختلال در درک از بیماری و فشار اقتصادی) و «بیمار به مثابه کانون انتقال بیماری لاعلاج» (مسری بودن و صعب­العلاج بودن بیماری) استخراج گردید.
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، عوامل زمینه­ای و فرهنگی مختلفی باعث وحشت مردم از بیماران هپاتیتی شده و از تعامل نزدیک با آنان پرهیز می­کنند

واژه‌های کلیدی: زمینه، ناقل، هپاتیت B، تعاملات اجتماعی، تحقیق کیفی.
متن کامل [PDF 401 kb]   (493 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۲XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 9 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها