:: دوره 19، شماره 9 - ( 6-1396 ) ::
جلد 19 شماره 9 صفحات 54-61 برگشت به فهرست نسخه ها
فاکتورهای مؤثر در ریخت زایی قارچ آسپرژیلوس ترئوس به منظور افزایش تولید لواستاتین
فرشید جابری انصاری، حسن جلیلی ، مجید عزیزی
گروه مهندسی علوم زیستی، دانشکده علوم و فنون نوین، دانشگاه تهران ، hassanjalili@ut.ac.ir
چکیده:   (1696 مشاهده)

سابقه و هدف: لواستاتین یکی از داروهای مهم استاتینی می­باشد که بطور معمول توسط قارچ آسپرژیلوس ترئوس در کشت مایع تولید می­شود. مصرف لواستاتین موجب کاهش کلسترول خون و جلوگیری از بروز سکته قلبی و سختی عروق می­شود. از آنجا که لواستاتین به عنوان یک متابولیت ثانویه گرانبها مطرح است، لذا این مطالعه بمنظور بررسی عوامل تأثیرگذار بر ریخت­زایی قارچ برای افزایش تولید صنعتی این دارو بسیار مهم انجام شد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه مروری برای جمع آوری اطلاعات، مقالاتی که دارای یکی از کلمات کلسترول، سختی عروق، ریخت زایی، لواستاتین، آسپرژیلوس ترئوس و القاءگر در فاصله سال­های 1960 تا 2017 در پایگاه­های Pubmed، Scopus، Science Direct و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام­(ISC) بودند، جستجو و بررسی شدند.
یافته­ ها: تعداد کل مقالات یافت شده 145 مورد بود که از این تعداد، 58 مقاله برای این مطالعه مناسب تشخیص داده شد. مطابق با نتایج مطالعات، منابع کربنی دیر مصرف شونده و محیط کشت مرکب، دور همزن بالا rpm 600، هوادهی برابر 70% حالت اشباع، میزان تلقیح برابر 107 اسپور و استفاده از القاءگرهایی مانند هیدرات منیزیم­سیلیکات، متیونین، بوتیرولاکتون و لینولئیک اسید موجب ریخت­زایی ویژه­ای به نام پلت می­شوند.
نتیجه­ گیری: نتایج نشان می­دهد نوع منبع کربنی بیشترین تأثیر را در تشکیل پلت می­گذارند. شکل گیری پلت های کوچک موجب کاهش ویسکوزیته محیط و بالاتر رفتن نرخ انتقال اکسیژن به میکروارگانیسم شده و در نهایت موجب تولید بیشتر لواستاتین می­شود.

 

واژه‌های کلیدی: لواستاتین، آسپرژیلوس ترئوس، کلسترول
متن کامل [PDF 487 kb]   (565 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۶XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 9 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها