:: دوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) ::
جلد 19 شماره 10 صفحات 14-20 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط ویروسهای DNA دار و لانگرهانس سل هیستیوسیتوزیس در کودکان ایرانی
مریم کاظمی اقدم، سید علیرضا ناجی، ملیحه خدامی
مرکز تحقیقات عفونی کودکان، پژوهشکده سلامت کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی شهید بهشتی تهران ، malihehkhoddami@yahoo.com
چکیده:   (1200 مشاهده)

سابقه و هدف: لانگرهانس هیستیوسیتوزیس یک بیماری نادر می باشد که بافت های مختلفی را در گیر میکند. از آنجائیکه ویروسها بعنوان عوامل احتمالی ایجاد لانگرهانس سل هیستیوسیتوزیس مطرح شده اند. لذا این مطالعه به منظور بررسی ارتباط ویروسهای DNA دار و لانگرهانس سل هیستیوسیتوزیس در کودکان ایرانی انجام شد.
مواد و روش ها: در این مطالعه مورد-شاهدی، بلوک های پارافینی 48 بیمار با تشخیص بالینی و میکروسکپی لانگرهانس سل هیستیوسیتوزیس (LCH)، از نظر وجود DNA ویروس هرپس انسانی -6 (6HHV) و 30 بیمار از نظر ویروس های اپشتین بار (EBV)، هرپس سیمپلکس تیپ 1 و 2(2و1HSV) و سیتومگالوویروس (CMV) بررسی شدند. نمونه های کنترل که از نظر تعداد، سن و نوع بافت مطابقت با نمونه های بیماران داشتند، از بافت هایی که شواهد کلینیکی و میکروسکوپیک LCH یا هر تومور بدخیم دیگر در انها وجود نداشت انتخاب گردیدند. نمونه ها با روشهای Nested polymerase chain reaction (Nested PCR) برای HHV6 و 2و1HSV و Qualitative PCR برای CMV و (RT-PCR) qualitative taq Man Real time PCR برای EBV مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته ها: HHV6 در یک بیمار و 6 کنترل شناسایی شد. دو بیمار و یک کنترل CMV داشتند. در هیچکدام از بیماران یا شاهد 2و1HSV شناسایی نشد. EBV در 19 بیمار و 8 کنترل وجود داشت (0/004p=).
نتیجه گیری: بر اساس مطالعات ما، CMV، 2و1HSV و HHV6 هیچ نقشی در پاتوژنز LCH نداشته، اما احتمال دخالت EBV در پاتوژنز LCH در ایران وجود دارد. 

واژه‌های کلیدی: ویروس اپشتین بار، سیتومگالوویروس، ویروس هرپس انسانی -6، ویروس هرپس سیمپلکس، لانگرهانس هیستیوسیتوزیس، واکنش زنجیره پلی مراز.
متن کامل [PDF 360 kb]   (502 دریافت)    
نوع مطالعه: مورد-شاهدی | موضوع مقاله: انکولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 10 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها