[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 6 - ( 3-1396 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 19 شماره 6 صفحات 0-0
تاثیر برنامه مراقبت خانواده محور بر میزان دلبستگی مادران دارای نوزاد نارس
حسین زراعتی، فاطمه نسیمی *، جواد شاهین فر، محمد میلان دلایی، اعظم مومنی زاده، آمنه برفی دخت
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم ، nasimif@yahoo.com
چکیده:   (156 مشاهده)

سابقه و هدف: تولد نوزاد نارس با بستری طولانی مدت و جدایی از خانواده همراه است. بستری نوزاد نیز در ایجاد دلبستگی مادر و نوزاد و کیفیت مراقبتی که توسط مادر به نوزاد داده می شود، اثرگذار بوده و خطر مشکلات رفتاری تاخیری را افزایش می دهد. لذا این مطالعه با هدف تاثیر مراقبت خانواده محور بر میزان دلبستگی مادران دارای نوزاد نارس انجام گرفت.

مواد و روش­ها: در این مطالعه کارآزمایی بالینی تعداد 60 مادر دارای نوزاد نارس با سن جنینی بین30 تا 36 هفته بستری در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان بیمارستان مطهری به روش نمونه گیری غیر احتمالی در دسترس انتخاب و سپس به صورت تخصیص تصادفی در دو گروه کنترل و مداخله (هر گروه 30 نفر) قرار گرفتند. برنامه مراقبت خانواده محور بر روی گروه مداخله در سه مرحله در بدو شروع مراقبت از نوزاد، تا قبل از روز چهار بستری و قبل از ترخیص انجام شد و گروه کنترل تحت مراقبتهای معمول قرار گرفتند. میزان دلبستگی با استفاده از چک لیست دلبستگی آوانت که برای هر بُعد از رفتارهای دلبستگی حداقل نمره صفر و حداکثر، در رفتار مراقبتی (45)، مجاورتی (45) و احساسی (37) می­باشد، سنجیده شد. 3N2017021914454IRCT:

یافته ­ها: نمره کل دلبستگی مادر در گروه مداخله از 5/1±34/4 به 4/5±61/6 و در گروه کنترل از 4/2±33/1 به 3/7±37/8 رسید. بین دو گروه از لحاظ متغیر نمره کل دلبستگی بین مادر و نوزاد نارس اختلاف معنی داری وجود دارد (0/001>p).

نتیجه­ گیری: نتایج مطالعه نشان داد که اجرای برنامه مراقبت خانواده محور بیش از روش معمول مراقبتی منجر به افزایش دلبستگی مادر و نوزاد می شود. 

واژه‌های کلیدی: نوزاد نارس، پرستاری خانواده محور.
     
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zeraati H, Nasimi F, Shahinfar J, Milan Delaiee M, Momenizadeh A, Barfidokht A. The effect of family centered care on mothers, attachment with premature infants Hospitalizaed to the neonatal intensive care unit. JBUMS. 2017; 19 (6)
URL: http://jbums.org/article-1-6563-fa.html
زراعتی حسین، نسیمی فاطمه، شاهین فر جواد، میلان دلایی محمد، مومنی زاده اعظم، برفی دخت آمنه. تاثیر برنامه مراقبت خانواده محور بر میزان دلبستگی مادران دارای نوزاد نارس. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1396; 19 (6)

URL: http://jbums.org/article-1-6563-fa.html

برگشت به فهرست نشریات دوره 19، شماره 6 - ( 3-1396 )
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.056 seconds with 803 queries by yektaweb 3388