:: دوره 19، شماره 7 - ( 4-1396 ) ::
جلد 19 شماره 7 صفحات 72-78 برگشت به فهرست نسخه ها
علل نارسایی قلب بر اساس دیدگاه طب سنتی ایران
روشنک قدس، ریحانه معینی، نرجس گرجی ، فریبا قربانی
مرکز تحقیقات طب سنتی و تاریخ علوم پزشکی، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل ، n.gorji@mubabol.ac.ir
چکیده:   (1989 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه نارسایی قلب از بیماری‏های شایع و زمینه‏ساز فوت درصد بالایی از جمعیت می‏باشد. با وجود پیشرفت‏های صورت‏ گرفته، تحقیقات در زمینه شناخت بهتر علل ایجاد آن ادامه دارد. هدف این مطالعه بررسی علل نارسایی قلب از دیدگاه طب سنتی ایران می باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه مروری ابتدا کتاب بیماری های قلب در کتب طب سنتی مانند القانون فی الطب و اکسیر اعظم مطالعه و علل نارسایی و ضعف قلب بررسی و با یافته های طب نوین در کتب بیماریهای قلبی براون والد، بیماری‏های داخلی هاریسون و سیسیل و بانک‏های اطلاعاتی شامل PubMed, Scopus، Science direct مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت.
یافته­ ها: در بررسی مستندات مشخص گردید نارسایی قلب با توجه به تعریف و علایم آن بیشتر با "ضعف قلب" در طب سنتی مطابقت دارد. بر همین اساس یافته ها نشان داد در طب سنتی نیز عللی مانند سوءمزاج، انسداد، از‏ هم‏گسیختگی بافت، اختلالات روحی-نفسانی و خروج افراطی مواد مورد نیاز بدن به صورت مستقیم و غیرمستقیم می توانند زمینه‏ساز  احتمالی عدم کفایت عملکرد قلب در رفع نیازهای اعضا باشند.
نتیجه­ گیری: در طب ایرانی علل متعددی برای نارسایی و افت عملکرد قلب عنوان شده که فقط مواردی از آن در پزشکی نوین مورد توجه می باشد اما بخشی از این نظریات که کمتر مورد توجه قرار گرفته می تواند به عنوان فرضیات جدیدی جهت پیشگیری و کنترل این بیماری مطرح شود. 

 

واژه‌های کلیدی: نارسایی قلب، طب سنتی، بیماری‌های متابولیک، انسداد عروق.
متن کامل [PDF 556 kb]   (646 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: طب سنتی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۸XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 7 - ( 4-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها