:: دوره 18، شماره 12 - ( 9-1395 ) ::
جلد 18 شماره 12 صفحات 40-48 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر عوامل مؤثر در تولید لواستاتین توسط قارچ آسپرژیلوس ترئوس ATCC 20542 در کشت مایع
فرشید جابری انصاری، حسین جعفری منصوریان *، حسن جلیلی، مجید عزیزی
مرکز تحقیقات مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، h.mansoorian@yahoo.com
چکیده:   (2234 مشاهده)

سابقه و هدف: یکی از عوامل اصلی بیماری های قلبی عروقی، رسوب کلسترول در رگ ها می باشد. لواستاتین یک داروی کاهش دهنده کلسترول خون است که موجب مهار آنزیم 3-هیدروکسی3-متیل گلوتاریل-CoA ردوکتاز می‌شود. هدف از این مطالعه بررسی عوامل مؤثر در تولید لواستاتین توسط قارچ آسپرژیلوس ترئوسATCC 20542  می‌باشد.

مواد و روش­ها: در این مطالعه مروری برای جمع آوری اطلاعات، مقالات دارای یکی از کلمات  Cardiovascular disease, Lovastatin, HMG-CoA reductase, Liquid submerged fermentation, Aspergillus terreus در فاصله سالهای 1960 تا 2016 در پایگاه های Pubmed، Nature، Science Direct و WHO جستجو و بررسی شدند.

یافته­ ها: تعداد کل مقالات یافت شده 180 مورد بود که از این تعداد، 70 مقاله برای این مطالعه مناسب تشخیص داده شد. مطابق با نتایج مطالعات، لاکتوز به عنوان بهترین منبع کربنی، سویا و عصاره مخمر به عنوان بهترین منبع نیتروژنی، نسبت C/N برابر با 3/41، میزان 107 اسپور در میلی لیتر، pH برابر 6/5، عناصر معدنی Fe, Zn, Mn و القاءگرهایی مانند لینولئیک اسید در غلظت بهینه موجب بیشترین میزان تولید لواستاتین می‌شوند.

نتیجه گیری: بررسی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، منبع کربنی و نیتروژنی، نسبت C/N، میزان و نوع تلقیح، pH، عناصر معدنی و القاءگرها از جمله مهمترین عوامل مؤثر در مورفولوژی و جذب اکسیژن توسط قارچ آسپرژیلوس ترئوس بوده و از این رو در تولید لواستاتین نیز تأثیر می‌گذارند.

واژه‌های کلیدی: سنتز زیستی، بیماری قلبی عروقی، لواستاتین، HMG-CoA ردوکتاز، آسپرژیلوس ترئوس
متن کامل [PDF 444 kb]   (612 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: نانوبیوتکنولوژی(ریز زیست فناوری)
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۰XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 12 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها