:: دوره 18، شماره 9 - ( 6-1395 ) ::
جلد 18 شماره 9 صفحات 49-55 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان ترم و پره ترم مبتلا به زردی
معصومه اسمعیلی وند، سیمین اسدیان، وحید سیاوشی، محمدمهدی محمدی ، علی صفدر سیاوشی
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، mehdi20.mohamadi@gmail.com
چکیده:   (3875 مشاهده)

سابقه و هدف: تعویض خون به عنوان یکی از روشهای درمان افزایش غیر طبیعی بیلی روبین در هفته اول زندگی، همواره با عوارض بالقوه و خطرناکی مواجه بوده است. از این رو پیشگیری و شناسایی به موقع این عوارض حائز اهمیت است. با توجه به شیوع بیشتر زردی در نوزادان پره ترم این مطالعه به منظوز مقایسه عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان ترم و پره ترم مبتلا به زردی انجام شد.

مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی 50 نوزاد مبتلا به هایپر بیلی روبینمی و تحت درمان با تعویض خون به روش نمونه گیری در دسترس انجام شد. نمونه ها از نظر متغیرهایی چون پلاکت، کلسیم، قند خون، پتاسیم، سدیم، بیکربنات و علائم بالینی در حین تعویض خون و تا 24 ساعت پس از آن مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند.

یافته ها: از مجموع 50 نوزاد مورد مطالعه؛ 22 نوزاد پره ترم (44 % ) و 28 نوزاد ترم (56 %) بودند. شایعترین عارضه تعویض خون، در مجموع نوزادان ترومبوسیتوپنی (48%) بود. شایعترین عارضه در نوزادان ترم؛ ترومبوسیتوپنی (67/85 %) و در نوزادان پره ترم؛ اسیدوز متابولیک (57/2%) گزارش گردید (0/05>p). عارضه هیپرگلیسمی (در 5 نوزادان ترم و 3 نوزادان پره ترم)، هایپوگلیسمی (تنها در 2 نوزاد پره ترم)، هیپوناترمی (تنها در 4 نوزاد پره ترم)، عارضه خطرناک هیپرکالمی (تنها در 1 نوزاد ترم) مشاهده گردید. این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود.

نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که ترومبوسیتوپنی (در نوزادان ترم) و اسیدوز متابولیک (در نوزادان پره ترم) شایعترین عوارض ناشی از تعویض خون بوده است. 

واژه‌های کلیدی: تعویض خون، هایپربیلی روبینمی، نوزادان، زردی
متن کامل [PDF 451 kb]   (669 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: خون اطفال
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۷/۵XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 9 - ( 6-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها