:: دوره 18، شماره 7 - ( 4-1395 ) ::
جلد 18 شماره 7 صفحات 14-18 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه آسیب های دوران کودکی و سبک دلبستگی با خودشناسی انسجامی در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی
اعظم فرح بیجاری، سید حمزه حسینی، مهدیه نصیری
1- گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه الزهرا ، nasiri_mahdie@gmail.com
چکیده:   (2101 مشاهده)

سابقه و هدف: از نظر روانشناسی "خود" به عنوان نظم دهنده رفتار و تجربه انسانی است. هدف از این مطالعه بررسی رابطه آسیب­های دوران کودکی و سبک دلبستگی با انسجام "خود" در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی می­باشد.

مواد و روش­ها: این پژوهش توصیفی همبستگی بر روی 100 نفر بیمار مبتلا به اختلال شخصیت مرزی مراجعه­کننده به کلینیک روانپزشکی بیمارستان امام ساری در محدوده سنی 55-18 که به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند، انجام شد. در ارزیابی"انسجام خود" از پرسشنامه 12 سوالی خودشناسی انسجامی قربانی، "آسیب­های دوران کودکی"  24 سوالی بوگلاس بریمنر و "سبک­های دلبستگی" هازن و شیور استفاده شد.

یافته­ ها: آسیب عاطفی با دلبستگی ایمن دارای رابطه منفی و ضریب همبستگی­0/023 می باشد (0/05>p). آسیب جسمی در دوران کودکی با سبک دلبستگی اجتنابی، رابطه منفی و معنی­دار داشت و ضریب همبستگی 0/231 بود (0/05p<). آسیب­های عمومی در دوران کودکی، رابطه مثبت و معنی­دار با سبک دلبستگی دوسوگرا با ضریب همبستگی 0/239 داشت (0/05p<).

نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه سبک­های دلبستگی اجتنابی و ایمن با آسیب­های جسمی و عاطفی در دوران کودکی رابطه منفی؛ اما سبک دلبستگی دوسوگرا با آسیب­های دوران کودکی رابطه مثبت دارند.

واژه‌های کلیدی: خودشناسی انسجامی، آسیب‌های دوران کودکی، سبک‌های دلبستگی، اختلال شخصیت مرزی
متن کامل [PDF 365 kb]   (679 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۸XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 7 - ( 4-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها