:: دوره 18، شماره 8 - ( 5-1395 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 18 شماره 8 صفحات 41-47
مکانیسم و میزان تخریب سلول های سرطانی رده PC12 به وسیله نانو ذره طلا پوشیده شده با لیزین
کیانا شاهزمانی، هادی زارع مرزونی، فاضل ترخان، حامد اسمعیل لشگریان *
، hamedesmaiili@gmail.com
چکیده:   (905 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه استفاده از نانو ذرات طلا در درمان سرطان، توجه بسیاری از محققین را به خود اختصاص داده است. ورود این نانو ذرات به داخل سلول یکی از مشکلاتی است اثر بخشی درمان را تحت تاثیر قرار می دهد. هدف از مطالعه حاضر، شناسایی میزان و مکانیسم تخریب نانو­ذره طلا پوشیده شده با اسید­آمینه لیزین روی سلول­های سرطانی رده PC12 می­باشد.

مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، تولید نانو ذرات طلا به روش هیدروترمال دمای پایین بود. پس از تهیه رده سلولی PC12 از انیستیتو پاستور تهران و کشت آن، به 7گروه تحت تیمار با غلظت­های 5/0، 5/2، 5 میکرومولار نانو­ذره طلا با و بدون پوشش لیزین و یک گروه کنترل قرار گرفتند. اثر سایتوتوکسیسیتی نانو ذره ها با استفاده از تستMTT و رها شدن­ LDHاز سلول ها مورد بررسی قرار گرفت. همچنین مورفولوژی سلولی و میزان ROS در درون سلول بررسی شد.

یافته­ ها: بر­اساس نتایج حاصل، افزایش مرگ سلولی به میزان 40%، در اثر مواجهه با غلظت 25 میکرومولار نانو ذره طلا پوشیده شده با آمینواسید لیزین رخ داد که نسبت به گروه تیمار شده با نانو ذره طلا بدون پوشش (18%مرگ سلولی) دارای اختلاف آماری معنی­داری بود(0/001p≤). همچنین انکوباسیون سلول­ها با نانو­ذرات بدون پوشش و پوشش­دار، باعث افزایش ROS شده و مکانیسم مرگ سلولی نیز از طریق آپوپتوز می باشد.

نتیجه گیری: نتایج حاصل از مطالعه نشان داد که نانو ذره طلا پوشیده شده با لیزین اثرات موثری در تخریب سلول­های سرطانی رده PC12 داشته و مرگ سلولی را بسمت آپوپتوز هدایت می­کند.                

واژه‌های کلیدی: سرطان، نانو ذره، لیزین، آپوپتوز
متن کامل [PDF 421 kb]   (302 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربی | موضوع مقاله: نانوبیوتکنولوژی(ریز زیست فناوری)
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۵/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۶/۹XML   English Abstract   Print


برگشت به فهرست نشریات دوره 18، شماره 8 - ( 5-1395 )