[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 7 - ( 4-1394 ) ::
جلد 17 شماره 7 صفحات 51-57 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات تری سیکلازول بر آسیب های بافتی و تغییرات آنزیمی کبد در جنین موش های آزمایشگاهی
طیبه روشنایی، مهرانگیز صدوقی، اسماعیل فتاحی
، esmail_fattahy@yahoo.com
چکیده:   (4090 مشاهده)

سابقه و هدف: تریسیکلازول، از متداول ترین سموم تریازولی است که در کشاورزی برای کنترل بیماری بلاست برنج به کار می‌رود. به دلیل مصرف فراوان، پایداری بالا و اختلالات گوارشی، عصبی و کبدی از طریق سموم، این مطالعه به منظور بررسی اثرات سم تری سیکلازول بر آسیب های بافتی و تغییرات آنزیمی کبد در جنین موش های آزمایشگاهی انجام شد.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، 30 سر موش نر (10=n) و ماده (20=n) با حدود سنی12-10 هفته پس از جفت گیری و تایید بارداری براساس پلاک واژنی، بطور تصادفی به سه گروه کنترل (6=n)، آزمایشی 1(7=n) و 2 (7=n) تقسیم شدند. موش ها در گروههای آزمایشی1 و2، سم تری سیکلازول را به ترتیب با دوز 0/5 و 1/5 میلی گرم بر کیلو گرم به صورت درون صفاقی دریافت کردند و گروه کنترل سمی دریافت نکرد. تمام حیوانات در شرایط اپتیموم نگهداری شده و در روز 17 بارداری کشته شدند و جنین ها از بدن مادر خارج شدند و سپس برای شمارش هپاتوسیت ها و بررسی آسیب های بافتی از کبد جنین نمونه برداری انجام پذیرفت. سطوح آنزیمهای ALT،AST  وALP با استفاده از کیت های آنزیمی شرکت کایمن و به روش رنگ سنجی اندازه گیری شد.

یافته­ ها: در ارزیابی میکروسکوپی تعداد هپاتوسیتها، در گروههای آزمایشی 1(0/85±21/35) و آزمایشی 2(1/16±23/1) نسبت به گروه کنترل (1/2±16/9)، افزایش معنی داری را نشان داد (0/05>p). سطح آنزیم های آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) در گروه های آزمایشی نسبت به گروه کنترل افزایش اما آلکالین فسفاتاز (ALP) کاهش نشان داد (0/05>p). از نظر هیستوپاتولوژیکی سم تری سیکلاوزل در کبد موجب نکروز، نفوذ سلول های آماسی، هیپرپلازی و دژنرسانس آبکی هپاتوسیت ها و هپاتومگالی شده است.

نتیجه گیری: نتایج مطالعه  نشان داد که تغییرات آنزیمی و آسیب های بافت کبد به دوز وابسته بوده و سم تری سیکلازول می تواند سیستم متابولیتی بدن را به شکل جبران ناپذیری مختل نماید.

واژه‌های کلیدی: تری سیکلاوزل، آنزیم های کبدی، هپاتوسیت.
متن کامل [PDF 600 kb]   (1000 دریافت)    
نوع مطالعه: تجربی | موضوع مقاله: بافت شناسی
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۳/۲۴
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rowshanaie T, Sadoughi M, fattahi E. The Effects of Tricyclazole on HepaticEnzyme Changes and Tissue Damage in the Fetus of Laboratory Mice. JBUMS. 2015; 17 (7) :51-57
URL: http://jbums.org/article-1-5171-fa.html

روشنایی طیبه، صدوقی مهرانگیز، فتاحی اسماعیل. اثرات تری سیکلازول بر آسیب های بافتی و تغییرات آنزیمی کبد در جنین موش های آزمایشگاهی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1394; 17 (7) :51-57

URL: http://jbums.org/article-1-5171-fa.htmlدوره 17، شماره 7 - ( 4-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3877