[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 17، شماره 1 - ( 10-1393 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 63-69 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر ترکیبی لیزرکم توان و کافئیک اسید بر روی ترمیم زخم پوستی ایجاد شده در موش سفید صحرایی نر
نعمت اله غیبی، امیر فرزام، حسن اژدری زرمهری ، فرزانه فرساد
، hasan.azhdari@gmail. com
چکیده:   (3355 مشاهده)

سابقه و هدف: التیام زخم یک پاسخ دینامیک به آسیب بوده که پیچیده و منظم است و مستلزم تعامل بین انواع مختلف سلولها، پروتئین های ساختمانی، فاکتورهای رشد و پروتئیناز می باشد از سالهای دورکافئیک اسید و اواخر دهه 60 لیزر در درمان بسیاری از مشکلات پوستی استفاده می گردید. این مطالعه به منظور بررسی اثرات هم زمان کافئیک اسید و لیزر بر بهبود زخم پوستی انجام شد.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی 36 سر موش سفید صحرایی نر در محدوده وزنی 200 تا 250 گرم به 4 گروه 9 تایی تقسیم شدند. گروه کنترل، گروه دوم با لیزر، گروه سوم با کافئیک اسید و گروه چهارم با کافئیک اسید و لیزر تیمار شدند. گروه های تحت تیمار لیزر پس از ایجاد زخم تحت تاثیر ترمیمی لیزر و کافئیک اسید بصورت موضعی تیمار شدند. در روزهای 4، 7 و 10 پس از جراحی میزان سطح زخم اندازه گیری شد. جهت بررسی بافت شناسی از نمونه های بافتی تهیه گردید و تعیین مقدار هیدروکسی پرولین در ادرار در روز دهم به روش بیوشیمیایی صورت گرفت و سپس گروهها با هم مقایسه شدند.

یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد که درصد بهبودی زخم در روز هفتم و دهم در هر سه گروه تحت تیمار یعنی گروه های دوم، سوم و چهارم در مقایسه با گروه کنترل
معنی دار بود. سنجش هیدروکسی پرولین نیز افزایش غلظت آن را در سه گروه تحت تیمار یعنی گروه های دوم(4/0±9/8) ، سوم (29/0 ±3/8) و چهارم (27/0±3/9) را نشان داد که در مقایسه با گروه کنترل(36/0±6/7) معنی دار بود (05/0p<).

نتیجه گیری: در این مطالعه اثرات ترمیم زخم کافئیک اسید و لیزر و بخصوص هم افزایی آنها هم در مطالعات بافت شناسی و هم در بررسی بیوشیمیایی با افزایش غلظت هیدروکسی پرولین در گروه های تحت تیمار تأیید گردید.
واژه‌های کلیدی: واژه های کلیدی: ترمیم زخم، کافئیک اسید، لیزر کم توان، هیدروکسی پرولین، موش صحرایی نر.
متن کامل [PDF 758 kb]   (886 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۳/۸/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۹/۲۴
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gheibi N, Farzam A, Azhdari-Zarmehri H, Farsad F. The Cmobined Effect of Caffeic Acid and Low-Power Laser on Wound Healing in Male Wistar Rats. JBUMS. 2015; 17 (1) :63-69
URL: http://jbums.org/article-1-5034-fa.html

غیبی نعمت اله، فرزام امیر، اژدری زرمهری حسن، فرساد فرزانه. اثر ترکیبی لیزرکم توان و کافئیک اسید بر روی ترمیم زخم پوستی ایجاد شده در موش سفید صحرایی نر . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1393; 17 (1) :63-69

URL: http://jbums.org/article-1-5034-fa.htmlدوره 17، شماره 1 - ( 10-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3840