[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 16، شماره 8 - ( 5-1393 ) ::
جلد 16 شماره 8 صفحات 39-45 برگشت به فهرست نسخه ها
آپوپتوز متعاقب تجویز نانو ذره آرسنیت سدیم و ارسنیت سدیم معمولی در سلول های کبدی موش صحرایی
حسین نجف زاده، محسن رضایی، علی اشرفی، آذین صمیمی
گروه فارماکولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهید چمران اهواز
چکیده:   (4616 مشاهده)
سابقه و هدف: آرسنیک سر دسته سموم، شبه فلزی سرطان‌زا است که به عنوان یک سم محیطی در نظر گرفته می شود. آسیب میتوکندری، افزایش گونه‌های فعال اکسیژن، القای مرگ برنامه ریزی شده سلول و کمک به برنامه مناسب در مقابله با برخی حالات تکثیری از جمله مکانیسم‌های آرسنیک هستند. از آنجایی که آرسنیک یک سم مهم و از طرفی یک داروی ضد تومور محسوب می شود، در این مطالعه به منظور مقایسه وقوع آپوپتوز ناشی از نانو ذرات آرسنیک که به شیوه‌ جدید طراحی شده و با حالت معمول آن انجام گردید تا مشخص شود کوچکتر شدن ذرات آرسنیک در مقیاس نانو چه تاثیری بر وضعیت آپوپتوز در مدل سلول های تازه دارند.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی سلول‌های تازه کبد از 30 سر موش صحرایی نژاد ویستار با محدوده وزنی 200-180 گرم، توسط روش پرفیوژن کلاژناز جدا شده و پس از ثابت شدن در دوار، سلول های کبدی در معرض غلظت های صفر، 10، 20، 40 و100 میکرو-مولار نانوآرسنیت سدیم و هم چنین شکل معمولی آن به مدت 1 ساعت قرار گرفتند. گروه بندی بر اساس غلظت نانو آرسنیت سدیم و شکل معمولی آن و در سه تکرار و یک گروه بعنوان شاهد (سرم فیزیولوژی) بوده است. بقا و آپوپتوز تعیین شده توسط تکنیک ستاره‌ دنباله دار (Comet assay) بدست آمد. درصد سلول های دچار آپوپتوز بصورت نمره دهی بین غلظت ها و گروه ها مقایسه شد.
یافته ها: با تجویز آرسنیت سدیم معمولی و نانوآرسنیت سدیم درصد سلول‌های دچار آپوپتوز در مقایسه با گروه شاهد افزایش پیدا کرد (05/0p<) بطوری که در امتیاز 3، میزان آپوپتوز در غلظت 100 میکرومول آرسنیت معمولی حدود 22 درصد و در غلظت 100 میکرومول نانو آرسنیت 56 درصد بود. این افزایش در سلول‌های در معرض نانوآرسنیت سدیم به صورت وابسته به غلظت بیشتر از سول‌های در معرض آرسنیت سدیم معمولی بود.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که نانو ذرات آرسنیت سدیم و افزایش غلظت آن میزان آسیب سلولی و آپوپتوز بیشتری را نسبت به شکل معمولی آن ایجاد می کنند و می توانند سمی تر باشند.
واژه‌های کلیدی: نانوذرات، آرسنیت سدیم، سلول‌های کبدی، موش صحرایی.
متن کامل [PDF 497 kb]   (937 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۳/۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۲۴XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najafzadeh (PhD) H, Rezaei (PhD) M, Ashrafi (PhD) A, Samimi (DVM) A. Apoptosis following Conventional and Nano-Particles of Sodium Arsenite Treatment in Hepatocytes of Rat. JBUMS. 2014; 16 (8) :39-45
URL: http://jbums.org/article-1-4901-fa.html

نجف زاده حسین، رضایی محسن، اشرفی علی، صمیمی آذین. آپوپتوز متعاقب تجویز نانو ذره آرسنیت سدیم و ارسنیت سدیم معمولی در سلول های کبدی موش صحرایی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1393; 16 (8) :39-45

URL: http://jbums.org/article-1-4901-fa.htmlدوره 16، شماره 8 - ( 5-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3877