:: دوره 15، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( ویژه نامه 1 1391 ) ::
جلد 15 شماره 1 و ویژه نامه1 صفحات 72-76 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی فناوری تولید کود آلی کمپوست از دیدگاه قرآن کریم و نظرات دانشمندان محیط زیست
عبدالایمان عموئی،، حسینعلی اصغرنیا، علی خدادادی
چکیده:   (3930 مشاهده)
خلاصه
سابقه و هدف: قرآن به عنوان معجزه لایزال الهی در هر زمینه از ابعاد زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی آدمی دارای مطالب بدیع بوده که متناسب با دوره های زمانی مختلف معانی و مصادیق خاص خود را دارا می باشد. هدف از این مطالعه بررسی تطبیقی آیات قرآن کریم با تازه ترین یافته های علمی در زمینه فناوری تولید کود کمپوست است.
روش کار: این مطالعه تطبیقی با استفاده از تفاسیر مختلف قرآن، منابع و کتب معتبر علمی در خصوص فناوری تولید کود آلی کمپوست به عنوان یکی از روش های مناسب دفع پسماند انجام شد.
یافته ها: در آیه 21 سوره زمر می فرماید: آیا ندیدی که خدا از آسمان آب نازل گردانید و آن را به شکل چشمه هایی در روی زمین روان ساخت. آنگاه بوسیله آن گیاهان مختلف و رنگارنگ پدید آورد. سپس رشد آنها تمام شده و خشک و زرد می شوند و آنگاه آنها را به صورت خرد شده قرار می دهد که حقیقتاً این تبدیل و تبدل برای اهل خرد و دانشمندان تذکری است. با نگاه عمیق نسبت به این آیه می توان فرآیند تهیه و عمل آوری کود کمپوست را مشاهده نمود. وجود آب به عنوان عامل رطوبت در تجزیه مواد و زراعت های مختلف و رنگارنگ در اثر تجزیه و تبدیل مواد آلی قابل تجزیه به ترکیبات آلی و معدنی مغذی و مفید از اعجاز این آیه کریمه است.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که آیات قرآن نیز به فرآیند تبدیل و تبدل مواد آلی در طبیعت و نیز به فناوری تولید کود کمپوست به عنوان مهم ترین روش دفع پسماندهای جامد اشاره دارند.
واژه‌های کلیدی: قرآن، سوره زمر، پسماند جامد، کود کمپوست.
متن کامل [PDF 219 kb]   (814 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۷XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( ویژه نامه 1 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها