[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 3 - ( 2-1391 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 7-12 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر میزو پروستول با اکسی توسین و اکسی توسین به تنهایی در اینداکشن لیبر بیماران حامله ترم با پارگی زودرس کیسه آب
شهلا یزدانی، ، زینت السادات بوذری،، سیما فرهی،، افروز منادی طبری
چکیده:   (5967 مشاهده)
سابقه و هدف: روشهای القای لیبر در موارد پارگی کیسه آب در حاملگی ترم متعدد است. از این روشها می توان به اُکسی توسین و انواع پروستاگلا ندین ها از جمله میزوپروستول اشاره کرد. میزوپروستول به روشهای مختلف و با دوزهای متفاوت اثرات مختلفی روی القاء لیبر در موارد پارگی کیسه آب دارد. این مطالعه به منظور مقایسه تاثیر میزوپروستول با اکسی توسین و اکسی توسین به تنهائی در اینداکشن لیبر بیماران باردار با پارگی زودرس کیسه آب انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه کارآزمائی بالینی بر روی 99 بیمار باردار ترم با پارگی کیسه آب که در 4 ساعت اول بعد از پارگی کیسه آب جهت ختم بارداری در بیمارستانهای آیت اله روحانی و شهید یحیی نژاد، بابل بستری گردیدند و به صورت تصادفی دوسوکور در دو گروه قرار گرفتند، انجام شد. به گروه اول (49 نفر) در ساعت 4 و 8 بعد از پارگی پرده ها دو دوز 50 میکروگرم میزوپروستول خوراکی و به گروه دیگر (50 نفر) تا حداکثر 2 دوز پلاسبو تجویز گردید. در هر دو گروه در صورت عدم شروع دردهای زایمانی، انفوزیون اکسی توسین وریدی جهت اینداکشن لیبر بعد از 12 ساعت از پارگی پرده ها شروع گردید. سپس در دو گروه روش زایمان، علت سزارین، فاصله زمانی پارگی پرده ها تا زایمان، فاصله زمانی ایجاد انقباضات مناسب رحمی و عوارض مادری شامل کوریو آمنیوتیت و تحریک بیش از حد رحم ثبت و مورد مقایسه قرار گرفت.
یافته ها: متوسط فاصله زمانی از پارگی پرده ها تا زایمان در دو گروه مشابه بود (4/3±3/14 ساعت در گروه میزوپروستول در مقابل 29/3± 6/15 ساعت در گروه پلاسبو) (061/0=p). متوسط فاصله زمانی از پارگی پرده ها تا شروع انقباضات مناسب رحمی در گروه میزوپرستول به طور معنی داری از گروه پلاسبو کوتاهتر بود (8/3±06/8 ساعت در مقابل 9/3±8/9 ساعت، 027/0=p) میزان زایمان طبیعی در گروه میزوپروستول 30 نفر (2/61%) و در گروه پلاسبو 24 نفر (48%) و میزان سزارین در گروه میزوپروستول 19 نفر (8/38%) در مقابل 26 نفر (52%) در گروه پلاسبو بود (13/0=p) که از نظر آماری تفاوت معنی داری نداشتند. عوارض مادری هم در دو گروه تفاوت واضحی نداشت.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که میزوپروستول با دوز 50 میکروگرم خوراکی در مقایسه با پلاسبو، شروع دردهای زایمانی را بدون افزایش عوارض مادری یا جنینی تسریع می کند.
واژه‌های کلیدی: میزوپروستول، اکسی توسین، حاملگی، پارگی مامبران ها
متن کامل [PDF 150 kb]   (654 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۸


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yazdani S, Bouzari Z, Farahi S, Monadi Tabary A. Oral Misoprostol with Oxytocin versus Oxytocin Alone for Labor Induction in Pre-Labor Rupture of Membranes (PROM) at Term Pregnancy. JBUMS. 2012; 14 (3) :7-12
URL: http://jbums.org/article-1-4083-fa.html

یزدانی، شهلا، بوذری، زینت السادات، فرهی، سیما، منادی طبری افروز. مقایسه تاثیر میزو پروستول با اکسی توسین و اکسی توسین به تنهایی در اینداکشن لیبر بیماران حامله ترم با پارگی زودرس کیسه آب. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1391; 14 (3) :7-12

URL: http://jbums.org/article-1-4083-fa.htmlدوره 14، شماره 3 - ( 2-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3858