:: دوره 14، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( 9-1390 ) ::
جلد 14 شماره 1 و ویژه نامه1 صفحات 64-70 برگشت به فهرست نسخه ها
مقادیر نیتریت و نیترات در آبهای بطری شده موجود در سطح شهر بابل در تابستان 89
عبدالایمان عمویی، علی اکبر محمدی، زهره کوشکی، حسینعلی اصغرنیا، سیده حوریه فلاح، هاجر طبری نیا
چکیده:   (5000 مشاهده)
سابقه و هدف: افزایش جمعیت و رشد مصارف شرب و کمبود آب در کشورهای خشک و نیمه خشک مانند ایران باعث شده تا استفاده بهینه از این ماده حیاتی در مصارف مختلف صورت گیرد. این محدودیت ها و توجه به کیفیت آب از سوی دیگر باعث شده تا استفاده از آب بسته بندی شده به عنوان یک راهکار جدی در توزیع عادلانه و بهداشتی آب مورد توجه قرار گیرد. بعضی از آلاینده ها نظیر نیترات و نیتریت و اجزای موجود در آب ممکن است اثرات نامطلوبی همچون سرطان زایی، بیماری های قلبی - عروقی و اثر بر سیستم های عصبی را به دنبال داشته باشند. لذا آگاهی از کیفیت اینگونه آبها برای مصرف کنندگان الزامی می باشد. این مطالعه به منظور بررسی مقادیر نیترات و نیتریت در آبهای بطری شده شهر بابل انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی و تحلیلی بر روی 28 نمونه از 14 کارخانه آب که به صورت تصادفی انتخاب شدند، انجام گردید. از هر کارخانه دو نمونه به فاصله زمانی هر 2 هفته یکبار جمع آوری شد و مقدار نیتریت و نیترات با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومترمدل DR2000 ساخت کشور امریکا اندازه گیری شد. با توجه به حد مجاز نیتریت که 2/0 و نیترات 50 میلی گرم در لیتر می باشد، بطری ها پس از مارک بندی به ترتیب از A تاN مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که بیشترین میزان نیترات 2/35 میلی گرم در لیتر و در مارک کمترین مقدار نیترات 36/8 میلی گرم در لیتر در مارک C بود، همچنین بیشترین میزان نیتریت 0462/0 میلی گرم در لیتر در مارک A و کمترین مقدار نیتریت 0049/0 میلی گرم در لیتر در مارک B بود که نیترات و نیتریت تمامی نمونه ها در محدوده استانداردهای تعیین شده و زیر 50 و 2/0 میلی گرم در لیتر بودند.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که مقدار نیتریت و نیترات در 14 مارک مختلف آب بطری شده موجود در شهر بابل در حد استاندارد ملی و جهانی می باشد و از این لحاظ مشکلی را برای سلامت مصرف کننده ایجاد نمی کند.
واژه‌های کلیدی: آب بطری شده، کیفیت شیمیایی، نیترات، نیتریت، بابل.
متن کامل [PDF 137 kb]   (1047 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/4/2 | انتشار: 1393/4/2


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( 9-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها